Özel lise öğrencilerinin beden eğitimi ve spor dersine ilişkin tutumlarının incelenmesi
Investigation of private high school students attitudes of physical education and sports lesson
  1. Tez No: 639195
  2. Yazar: PAPATYA KAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RÜSTEM ORHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırmanın amacı, özel liselerde öğrenim gören öğrencilerin beden eğitimi ve spor dersine ilişkin tutumlarını sınıf, cinsiyet, aylık gelir vb. demoğrafik özelliklerine göre incelemektir. Çalışma, 2019-2020 eğitim-öğretim yılında Ankara merkez il ve ilçelerinde faaliyet gösteren özel liselerde gerçekleşmiştir. Araştırmanın literatür bölümü, alan ile ilgili çalışmaların incelenmesi, veriler ise internet üzerinden (online) anket uygulanarak elde edilmiştir. Çalışmada Demirhan ve Altay (2001) tarafından geliştirilen“Beden Eğitimi ve Spor Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Anketi, özel liselerin 9, 10, 11 ve 12. sınıflarında öğrenim gören 276'sı kız ve 155'i erkek olmak üzere toplam 431 öğrenci doldurmuştur. İstatistiksel analizler IBM SPSS Statistics 25.0 (IBM SPSS Statistics for Windows, Version 25.0. Armonk, NY: IBM Corp.) paket programı kullanılarak yapılmıştır. Tüm analizlerde anlamlılık düzeyi 0,05 olarak belirlenmiştir. Çalışmadaki nümerik veriler ortalama, standart sapma, medyan, minimum ve maksimum hesaplama yöntemi, kategorik veriler ise frekans ve oran değerleri kullanılarak hesaplanmıştır. Nümerik değişkenlerdeki normallik varsayımı, Shapiro Wilk testi ile kontrol edilmiştir. Uygun dağılım göstermeyen sonuçlara paralel olarak grup sayısı iki olan karşılaştırmalar için Mann Whitney U testi, grup sayısı ikiden fazla olanlarda ise Kruskal Wallis testi tercih edilmiştir. Kruskal-Wallis testinden sonra ikili karşılaştırmalar için Dunn testi uygulanmış, ardından p değerleri için Bonferroni düzeltmesi uygulanmıştır. Çalışmaya katılan erkek ve kız öğrencilerin tutum ölçeği toplam puanında istatistiksel olarak anlamlı bir fark tespit edilmiştir (p=0,003). Kız öğrencilerin medyan tutum ölçeği toplam puanının erkek öğrencilere göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek olduğu görülmüştür. Özel liselerin 11. sınıfında öğrenim gören öğrencilerin spor tutumlarının 9. ve 10.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to analyse the attitudes of private high school students towards their physical education courses according to their grade, sex, guardians' monthly income, etc. The research was carried upon private high schools located in the city of Ankara during the 2019-2020 academic year. The information in the literary section was obtained by analysing previous works on the subject and statistics were obtained from online polls.“Physical Education and Sports Attitude Scale”(2001) by Demirhan and Altay has been used in this paper. The poll was filled by students of grades 9, 10, 11 and 12 studying in private high schools, 276 of which are female and 155 of which are male, to give a total of 431 students who have completed the poll. The statistical analysis was done using IBM SPSS 25.0 package program. The meaningfulness level was set to 0.05 for all analysis. The numerical values in this research have been calculated using mean, median, range and standard deviation whilst the categorical data was calculated using frequency and ratio. Normality assumptions in numerical values was checked using the Shapiro Wilk test. The Mann Whitney U test was used for comparisons between two groups of results that do not show proper distribution, while the Kruskal-Wallis test was used for results with more than two groups. The Dunn test was used after the Kruskal-Wallis test, followed by the Bonferroni correction method to find the p values. A significant statistical difference between the attitude scores of the male and female students who have participated in the research has been observed (p=0,003). The median total attitude scores of females is significantly higher than that of male participants.