Kennedy Dönemi ABD dış politikası: Küba Füzeleri Krizi ve Türkiye örneği
U.S. foreign policy of Kennedy Period: Cuban Missile Crisis and Turkey example
  1. Tez No: 639283
  2. Yazar: BEGÜM SEZİN ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAAN KUTLU ATAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışma Kennedy dönemi ABD dış politikasının yapım sürecini Küba krizi ve Türkiyeyle ilişkisini ele alarak incelemektedir. Türkiye, Soğuk Savaşta Sovyetlerin tehdidi dolayısıyla genelde Batı özelde ABD tarafında yer almıştır. Türkiye, Atlantik tarafında yer almasının sonucu olarak ABD'den askeri, güvenlik ve ekonomik yardımlar aldı. Bu yardımlarla beraber ABD, Türkiye'yi askeri, güvenlik ve ekonomik şemsiyesinin altına aldı. ABD'nin bu yardımlarda bulunmasının temel nedeni Türkiye'nin Sovyetler Birliğinin manevralarını önlemeye yardımcı olan jeostratejik öneme sahip olan bir ülke olmasıdır. Türkiye'nin kaybedilmemesi gereken önemli bir müttefik olduğunu düşünen Kennedy'nin Türkiye'yle ilişkisinde bir süre herhangi bir sorun olmadı. Ancak karşılıklı çıkar ilişkisinin bulunduğu ABD ve Türkiye arasında 1962 sonlarına Küba Krizi'nden dolayı doğru sorunlar meydana gelmeye başladı. Küba Krizi iki ülke arasındaki ilişkinin sorgulanmasına yol açtı. Kennedy, kendi çıkarları doğrultusunda bir müttefikini nasıl kullanacağını gösterdi.
Özet (Çeviri)
This study examines the process of Kennedy-era U.S. foreign policy making by addressing the Cuban crisis and its relationship with Turkey. Turkey, took part the US side in the West due to the threat of the Soviets in the Cold War Era. As a result of its presence on the Atlantic side, Turkey received military, security and economic assistance from the United States. With these assistance, the United States has put Turkey under its economic and military umbrella. The main reason the United States has made these assistanceis is that Turkey is a country of geostrategic importance that helps prevent the maneuvers of the Soviet Union. Kennedy, who thinks Turkey is an important ally that should not be lost, has had no problems in his relationship with Turkey for some time. However, the right problems began to occur in late 1962 between the United States and Turkey, where there is a mutual interest relationship, due to the Cuban Crisis. The Cuban crisis has led to questioning of the relationship between the two countries. Kennedy showed how to use an ally in his own interests.