Avrupa Topluluğu'nda tüketiciyi koruma politikaları ve Türkiye'nin tüketiciyi koruma açısından entegrasyonu
  1. Tez No: 15798
  2. Yazar: SÜHEYLA UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
* ?,«? ÖZET Bütün Dünya'da tüketicilik çağdaş bir olgu haline gel miştir. Tüketici sorunlarının çözümü, tüketici korunmasının esasını oluşturmaktadır. Tüketicinin korunması amacıyla ilk yasal ve örgütsel çalışmalar 1872 ve 1892 yılları arasında A.B.D. 'de gerçekleş tirilmiştir. A.B.D. başkanı John Kennedy `nin 1962 yılında Kongreye sunduğu mesajı tüketici haklarına evrensel bir nite lik kazandırmış ve giderek diğer Dünya ülkelerine yayılmaya başlamıştır. Türkiye'nin Avrupa Topluluğu` na tam üyelik başvurusu Türkiye -Avrupa Topluluğu ilişkilerine yeni bir boyut kazan dırmıştır. Bugün, Türkiye'nin en önemli sorunu ekonomik, sos yal ve yasal konulardaki uyumunu 1992 'ye kadar olan kısa süre içerisinde nasıl gerçekleştirebileceğidir. Bu çalışmada, Avrupa Topluluğu 'nun“Tüketiciyi Koru ma Politikası”Avrupa Komisyonu'nun çıkardığı direktiflere ve üye ülkelerdeki uygulama sürecine göre incelenecektir. Çalışmanın amacı ise Türkiye'nin tam üyeliğe yönelik olarak olması gereken önlemlerin belirlenmesidir.
Özet (Çeviri)
(' ' SUMMARY Today, consumerism is a contemporary phenomenon in all over the world. The solution of the problems of consumer mainly form the protection of the consumers. The first legal and organization's trying for the aim of consumer protection had been turned out to be true between 1872 and 1891 in the U.S.A. the president Mr. John Kennedy of the U.S.A. had said in the U.S.A. Congress that the consumer rights had been universal in 1962, and this action had started to develop more and more in the other world's countries. The relations between Turkey and European Community have tended to a new form because of Turkish application for full membership to the European Community. Now, the question is how Turkey will adopifc her economic, social and legal issues to the European Community in this short period until 1992. In this study,“Consumer Protection Policy”of the European Community will be investigated according to the directives of the European Commission and the realization process in the member countries. The main purpose of the study is to determine the dispositions for full membership on Turkish side.