miR142-3p'nin ekspresyon düzeyinin over kanserli hastaların periferik dolaşımında araştırılması
Investigation of the expression level of miR142-3p in peripheral circulation of patients with ovarian cancer
  1. Tez No: 639331
  2. Yazar: YASEMİN GİDER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Onkoloji, Genetics, Oncology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Onkoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kanser Genetiği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Kadınlarda en sık görülen kanserler meme, tiroid, kolorektal, uterus korpus, akciğer ve over kanseri şeklinde sıralanmaktadır. Over kanseri, dünya genelinde yılda 150.000'den fazla ölüme sebep olmaktadır. Bu kanserin, geç evrede kendini göstermesi ve kötü prognoz ile karakterize olan bir hastalık olması vakaların büyük çoğunluğunun ölümle sonuçlanmasına neden olmaktadır. Over kanserinin tanı ve tedavisinde hedef, ölüm sayısının azaltılması ve yaşam kalitesinin artırılmasıdır. mikroRNA'lar hedef genler üzerinde süpresör etki gösteren, 19-24 nükleotit uzunluğunda kodlanmayan RNA'lardır. miRNA'lar, kanser dahil birçok hastalığın patolojisinde rol almaktadır. miRNA'ların tanıda biyobelirteç adayı olması ve tedavide miRNA'yı taklit eden moleküllerin inhibitörler olarak kullanılması onların yeni terapötik hedef ve ajan olarak kullanılabilecek moleküller olduğunu göstermektedir. Grubumuzda daha önceden miRNA ile ilgili yapılan öncül araştırmada over kanserinin tanısı ve takibinde kullanılacak 99 aday miRNA varlığı saptanmıştır. Sunulan tez çalışmasında bu miRNA'lar arasından miR-142-3p'nin ekspresyon düzeyi daha büyük bir over kanser hasta grubu ile kontrol grubunda karşılaştırmalı olarak incelendi. 147 hasta ve 100 sağlıklı kontrol grubunu kapsayan çalışmada miR-142-3p ekspresyon düzeyi Real-Time PCR yöntemi kullanılarak belirlendi. Over kanserli hasta ve sağlıklı kontroller grubunun periferik kan lenfositlerinde saptanan miR-142-3p'nin ekspresyon düzeyleri arasındaki farklılıklar istatistiksel olarak değerlendirildi. Over kanser hastalarında miR-142-3p ekspresyon düzeyinin sağlıklı kontrollere göre 2 kattan fazla arttığı saptandı ve bu farkın istatistiksel olarak anlamlı olduğu görüldü (p=0,00). Bu sonuçlar, over kanser hastalarının periferik kanında sağlıklı kontrollere göre anlamlı derecede yüksek bulunan miR-142-3p'nin over kanserinin erken tanısında hassas, non-invaziv bir biyobelirteç olabileceği düşündürmekle beraber overin benign hastalıklarında da ilgili molekülün araştırılması ve değerlendirilmesi için ileri araştırmalara gereksinim duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The most common cancers in women are breast, thyroid, colorectal, uterine corpus, lung and ovarian cancer. Ovarian cancer causes more than 150,000 deaths annually worldwide. The fact that this cancer manifests itself in the late stage and is a disease characterized by poor prognosis causes the vast majority of cases to result in death. The target of diagnosis and treatment of ovarian cancer is to reduce the number of deaths and to increase the quality of life. microRNAs are RNAs that do not encode 19-24 nucleotides in length, de-repressing the target gene translation. miRNAs play a role in the pathology of many diseases, including cancer. In the preliminary study on miRNA in our group, 99 candidate miRNAs were found to be used in the diagnosis and follow-up of ovarian cancer. In the presented thesis study, the expression level of miR-142-3p among these miRNAs was examined comparatively with a larger ovarian cancer patient group and control group. In the study, which includes 147 patients and 100 healthy control groups, the expression level of miR-142-3p was determined using the Real-Time PCR method. Differences between the expression levels of miR-142-3p detected in peripheral blood lymphocytes of ovarian cancer patients and healthy controls were statistically evaluated. It was found that miR-142-3p expression level increased more than 2 times in ovarian cancer patients compared to healthy controls, and this difference was found to be statistically significant (p = 0.00). As a result suggest that miR-142-3p may be a sensitive, non-invasive biomarker in the early diagnosis of ovarian cancer, but further research is needed to investigate and evaluate the related molecule in ovarian benign diseases.