The impact of flow connectivity on the interpretation of pumping test data
Akış bağlantısallığının pompaj deney verilerinin yorumlanmasına etkisi
  1. Tez No: 639344
  2. Yazar: BUSE YETİŞTİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NADIM KAMEL COPTY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Hidrolik iletkenlik ya da transmisivite gibi yeraltı akış parametrelerinin mekana bağlı olarak değişim göstermesi tüm jeolojik sistemlerin ortak bir özelliğidir. Geleneksel jeoistatistiksel teknikler bu heterojenliği iki nokta korelasyonları olarak ele almaktadır. Buna göre, iki noktadaki akış parametrelerinin kovaryansı yalnızca mesafenin bir fonksiyonu olarak ifade edilmiştir. Son araştırmalar, bu karakterizasyon tekniğinin, heterojen yeraltı sistemlerindeki karmaşık akış ve taşınım modellerini temsil etmek için yeterli olmayabileceğini göstermektedir. Bu sorunu ele almak ve akiferin farklı bölgelerinin birbiriyle nasıl ilişki kurduğunu tanımlamak adına akış bağlantısallığı kavramı üzerine yoğunlaşılmaktadır. Bu çalışmada, akış bağlantısının yanal yeraltı suyu akışına ve pompaj testi verilerine olan etkisi sayısal olarak incelenmiştir. Pompaj testleri uygulamada yeraltı akış parametrelerinin belirlenmesinde sıklıkla kullanıldığı için bu çalışmanın da temelini oluşturmaktadır. Farklı akış bağlantı seviyelerine sahip çok sayıda heterojen akifer sistemi sentetik olarak üretilmiş ve bu akiferlerde pompaj deneylerinin simüle edildiği bir Monte Carlo yaklaşımı benimsenmiştir. İki farklı pompalama deneyi çözümleme yöntemi, Cooper-Jacob Yöntemi ve Sürekli Türevleme Yöntemi, zaman-alçalma eğrilerinden faydalanarak akış parametrelerini belirlemek ve bu parametrelerin heterojen akifer sistemleri ile ilişkisini incelemek için kullanılmıştır. Sonuçlar, hesaplanan transmisivitelerin sentetik olarak oluşturulan alanların transmisivite değerlerinin geometrik ortalamasına yakınsadığını göstermektedir. Öte yandan, yeraltı suyu seviyesi alçalma verilerinden hesaplanan depolama katsayısı transmisivitenin mekansal dağılımına, akifer noktadan noktaya akış bağlantısına ve gözlem ve pompalama kuyularının konumuna göre değişim göstermektedir. Son olarak, bu iki yöntemle hesaplanan depolama katsayıları ile statik bir bağlanabilirlik ölçüsü arasındaki ilişki incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
The spatial variability of subsurface flow parameters, such as the transmissivity or storativity, is a common feature of all geologic systems. Traditional geostatistical techniques expressed this heterogeneity in terms of two-point correlations. Recent research suggests that such characterization technique may not be adequate to fully represent the complex patterns of flow and transport in heterogeneous subsurface systems. The concept of flow connectivity has been introduced to describe how different regions of the aquifer relate to each other. In this study, the impact of point-to-point flow connectivity on radially convergent flow towards a well is investigated numerically. A Monte Carlo approach is adopted whereby a large number of heterogeneous aquifer systems with different levels of connectivity are synthetically generated and then used to simulate pumping tests. Two pumping test methods, the Cooper-Jacob Method and the Continuous Derivation Method, are used to estimate the flow parameters from the time-drawdown curves, and examine how the estimated parameters relate to the underlying heterogeneous aquifer systems. Results indicate that the estimated transmissivity value approaches to the geometric mean of the full transmissivity field as the time-drawdown derivative dataset is included in the interpretation. On the other hand, the estimated storativity is strongly influenced by the spatial distribution of the transmissivity, the aquifer point-to-point flow connectivity and the relative locations of the observation and pumping wells. The relations between the estimated storage coefficient and a static measure of connectivity are also examined.