İstanbul ilinde 2017 yılı içme ve kullanma sularının değerlendirilmesi; İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğü çalışmaları
Assessment of drinking and potable water of Istanbul in 2017;studies of Public Health Directorate of Istanbul
  1. Tez No: 639377
  2. Yazar: ABDULLAH EMRE GÜNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE EMEL ÖNAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Su, insanın yaşam sürecinin her döneminde beslenme, dolaşım, solunum, boşaltım, üreme gibi hayati faaliyetlerinin gerçekleşebilmesi için gerekli bir maddedir. Yaşam için olmazsa olmaz olması nedeniyle, suyun yaşam ortamında tüketime uygun niteliklerde bulunması ve kalitesi çok önemlidir. İçme ve kullanma sularının fiziksel, kimyasal, mikrobiyolojik özelliklerine ilişkin parametrelerin normal sınırlar içinde olması mutlak gereklidir. Yaşam için gerekli olan su, temiz ve sağlıklı olduğu durumda yararlı olabilir. Aksi takdirde su, sağlık için tehdit oluşturabilir. Bu sebeple sağlıklı suyun tüketime sunulabilmesi için kaynaktan başlayarak musluklarımıza ulaşıncaya kadar pek çok aşamada gerekli tedbirlerin alınması şarttır. Pek çok bulaşıcı hastalık, kirli su vasıtasıyla insanlara geçebilmektedir. Bu yüzden su hijyeni, halk sağlığı açısından çok büyük önem arz etmektedir. İçme suyu kaynaklarının hastalık yapıcı mikroorganizmalarla kirlenmesi halk sağlığını doğrudan tehdit etmektedir. Bu sebeple tüm dünyada ve ülkemizde Su İzleme Çalışmaları yapılmaktadır. Ülkemizde İstanbul gibi 16 milyonu aşkın nüfusu olan bir ilin içme ve kullanma suyunun sağlıklı bir şekilde halka ulaştırılması oldukça önemlidir. Bu çalışmada suların kaynağından çıktıktan sonra tüketime başlandığı ana kadar geçen süreçte fiziksel, kimyasal, mikrobiyolojik özelliklerinin uygunluk açısından değerlendirilmesi, bu süreçte analiz sonuçlarının uygun gelmediği kontrol noktalarının yani kullanıma gelinceye kadar zayıf noktaların hangi bölgelerde olduğunun belirlenmesi, uygunsuz durumların yer ve zaman ile ilişkisi ve uygunsuzluk durumlarında yapılan müdahalelerin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla; İstanbul ilinde 2017 yılında yapılan su analizlerinin sonuçları gerekli izinler alınarak elde edilmiş, yapılan istatistiksel analizler sonucunda içme ve kullanma sularının halka güvenli bir şekilde ulaştırılması konusu araştırılmış ve sonuçların kabul edilebilirliği değerlendirilmiştir. 2017 yılında İstanbul ilinde yapılan 185 Denetim İzlem, 9.369 Kontrol İzlem ve 149.149 Bakiye Klor İzlemi amacıyla yapılan analiz sonuçlarına göre içme ve kullanma sularındaki uygunsuzluk oranlarının doğal seyrinde olduğu ve insan hayatını tehdit eder boyutta olmadığı anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Water is a necessary substance for vital activities such as nutrition, circulation, respiration, excretion, reproduction in every period of human life.Since it is one of the indispensable prerequisites for life, the presence and quality of water is extremely important.The parameters related to the physical, chemical and microbiological properties of drinking and tap water offered to the society should be within normal limits. Water that is necessary for life can be useful if it is clean and healthy.Keeping the water-borne diseases under control can be possible by taking the necessary measures in many stages starting from the source until reaching our taps.Many infectious diseases can be passed on to people through dirty water.Therefore, water hygiene is of great importance for public health.Contamination of drinking water sources with disease-causing microorganisms directly threatens public health. For this reason, Water Monitoring Studies are carried out all over the world and in our country.It is very important for Istanbul which is a province with a population of over 15 million in our country to deliver drinking and tap water to the public in a healthy way. In this study it is aimed to evaluate the physical, chemical and microbiological properties of the water -from the source until the beginning of consumption, determination of the control points where the analysis results are not appropriate in this process, that is, where the weak points are until the usage, the relation of the inappropriate situations with the place and time and the interventions made in cases the non-compliance situations. For this purpose; the results of the water analysis conducted in Istanbul province in 2017 were obtained by the necessary permissions, analyzed by experts using statistical methods, and the issue of safe delivery of drinking and tap water to the public was investigated and the acceptability of the results was evaluated. According to the results of 185 Audit Monitoring, 9,369 Control Monitoring and 149,149 Balance Chlorine Monitoring conducted in Istanbul in 2017; it is understood that the inappropriateness rates in drinking-tap water are in the natural limits and not threatening to human life.