Solving and visualizing the mechanical problems in physics by computer
Fizikteki mekanik problemlerinin bilgisayar yardımıyla çözülmesi ve görselleştirilmesi
- Tez No: 639388
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KÖKTEN ULAŞ BİRANT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu tezde, iki boyutlu hareketin kinematiği ve dinamiğini araştırmak için sanal bir ortamın oluşturulması ve biçimlendirici değerlendirmesini tarif ediyoruz. Çalışmamızın ana hedefi öğrencilerin fizik kavramlarını kolayca öğrenmelerine yardımcı olmaktır. Bunu yapmak için bilgisayar ortamında fizik denklemlerini hesaplamayı ve simüle etmeyi amaçladık. Uygulama aşaması için fizik denklemlerini eğik atış hareketi ile sınırladık. Bilindiği gibi, eğik atış hareketi diğer tüm hareketlerin birleşimidir. Denklemlerin bilgisayarla modellenmesinden sonraki ikinci adım, onları görselleştirmeyi amaçlamaktadır. Ayrıca bu simülasyonların etkileşimli olması sağlanıldı. Açı, kütle, vektör boyutları, konum gibi değerleri değiştirme gibi özellikler etkileşimli bir ortam sağlamak maksadıyla eklenmiştir. Öte yandan, bu çalışmanın temel amacı daha gerçekçi gözlemler ve sonuçlar elde etmek için sadece bu hareketleri değil, deney ortamlarındaki ihmal edilmiş faktörleri de modellemektir. Buna göre, denklemler bilgisayar ortamında sadece yalıtılmış ortam denklemleri için değil, aynı zamanda hava sürtünmesi gibi yalıtımsız ortam denklemleri için de uygulanmıştır. Deneylerimizin sonunda hedeflerimize ulaştığımızı söyleyebiliriz. Ayrıca tezin sonunda çalışmamızı ilerletmek için bazı eklemeler de önermekteyiz.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we describe the creation and formative evaluation of a virtual environment for investigating the kinematics and dynamics of two-dimensional motion. Our study goals to help students learn physics concepts easily. To do this, we aimed to compute and simulate physics equations in the computer environment. For the application phase, we limited the physics equations to projectile motion. As known, projectile motion is the combination of all other motions. The second step after modeling the equations with the computer is aimed to visualize them. And care has been taken to ensure that these simulations are interactive. The ability to change values such as angle, mass, vector sizes, the position is added in line with this care. On the other hand, the main purpose of this study is to model not only these motions but also neglected factors in experimental environments to obtain more realistic observations and results. Accordingly, the equations were implemented in the computer environment not only for insulated environment equations but also for uninsulated environment equations such as air friction. At the end of our experiments, we can say that we achieve our goals. Also, we propose some additions to advance our study at the end of the thesis.