Bilim kurgu hikâyeleri yoluyla öğretmen adaylarının bilişsel süreçlerinin ters yüz sınıf ortamında incelenmesi: Marslı örneği
Examination of pre-service teachers' cognitive processes through science fiction stories in a flipped classroom environment: Marsli example
  1. Tez No: 921090
  2. Yazar: DİDEM TÖRE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP GÜREL, DR. HATİCE ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Araştırmalar birçok kez öğrencilerin fizik kavramlarını zihinlerinde canlandırmada ve fizik problemlerini çözmede güçlüklerle karşılaştıklarını göstermiştir. Bu zorluklar genellikle öğrencilerin zihinlerinde hayali imgeler ya da senaryolar oluşturarak bunlar üzerinde zihinsel işlemler yapabilme becerilerinin yeterince gelişmemiş olmasından kaynaklanmaktadır. Bu çalışmada, bilim kurgu hikâyelerinin ters yüz öğrenme yaklaşımı çerçevesinde öğretmen adaylarının bilişsel süreçlerini nasıl etkilediği incelenmiştir. Çalışma, Andy Weir tarafından yazılan Marslı adlı bilim kurgu romanı temel alınarak tasarlanmıştır. Araştırmada, ters yüz sınıf modeli ile bilim kurgu hikâyeleri birleştirilerek öğretim süreci yeniden yapılandırılmıştır. Bu bağlamda, öğretmen adaylarına Marslı bilim kurgu romanı üzerinden problem temelli öğrenme senaryoları sunulmuş ve bu süreçte öğretmen adaylarının bilişsel süreçleri gözlemlenmiştir.“Marslı”romanındaki karakterlerin karşılaştığı sorunlar, öğretmen adaylarının bilimsel düşünme, analitik beceriler ve yaratıcı çözüm önerileri geliştirme yeteneklerini değerlendirmek için kullanılmıştır. Bu araştırmanın temel amacı, ters yüz sınıf ortamında, fizik öğretmen adaylarının Marslı bilim kurgu romanı bağlamında sunulan senaryolarda ortaya koydukları bilişsel düşünme süreçlerinin incelemektir. Bilim kurgu hikayeleri alışageldiğimiz bağlamda kullandığımız kavramları farklı bir bağlamda düşünmemize imkân tanımaktadır. Bu nedenle bilim kurgu hikayeleri bağlamında bu tür problemlerin çözüm sürecinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada bahar 2023- 2024 Eğitim Öğretim Yılında, 5 üniversite öğrencisinden oluşan katılımcı grubuna 5 açık uçlu sorudan oluşan“Marslı”bilim kurgu kitabı bağlamında senaryolar sunulmuştur.“Araştırmaya katılan öğretmen adayları İstanbul'da bir devlet üniversitesinin fizik öğretmenliği bölümünde okuyan 3.sınıf öğrencilerdir. Senaryo uygulamalarından sonra üniversite öğrencileriyle yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Bu görüşme öğrencilerin ”Marslı“ bilim kurgu romanı bağlamında oluşturulan senaryolara verdikleri cevaplar üzerinden, araştırmanın amaçlarına yönelik daha açıklayıcı ve derinlemesine incelemeler yapmaya imkân sağlayacak şekilde gerçekleştirilmiştir. Görüşmeler video kaydına alınmıştır. Araştırmada bilim kurgu bağlamında oluşturulan senaryo sorularından alınan cevaplar nitel olgu çalışması kapsamında tümdengelim analiz yöntemiyle analiz edilerek her soru için cevap kategorileri oluşturulmuştur. Daha sonra öğrencilerin ”Marslı“ bilim kurgu kitabından çıkarılan senaryo sorularına verdikleri cevaplar ikinci bir analize tabi tutularak öğrencilerin fizik problemi çözerken sergiledikleri bilişsel süreçlerdeki çeşitlilikleri tespit edilmiştir. Problem senaryoları çalışması ile ilgili değerlendirmelerden sonra; belli kriterlere göre seçilmiş olan bir öğretmen adayı ile görüşme yapılarak ayrıntılı bir durum çalışması yapılmıştır. ”Marslı“ romanı bağlamında hazırlanan senaryolar, öğrencilerin bilişsel süreçlerini incelemek amacıyla yapılandırılmıştır. Öğrencilerin bilimsel ve yaratıcı problem çözme süreçlerini harekete geçiren bu senaryolar, bilişsel süreçlerin farklı yönlerini gözlemlemek için zengin bir içerik sunmuştur. Romanın sunduğu bağlam, uzay keşfi, hayatta kalma ve bilimsel sorunların çözümüne yönelik analitik düşünceyi tetikleyen olayları içermektedir. Araştırmanın sonuçları, öğretmen adayları aşina olmadıkları Mars yüzeyinde hareket etmek, yörüngede olmak veya uydusunu gözlemlemek gibi durumları karşılaştırma yapmadan aşina oldukları Dünyadaki duruma transfer etme eğilimi göstermişlerdir. ”Marslı“ Bilim kurgu romanı bağlamında sunulan beş sorunun, öğretmen adaylarının yörüngesel dinamikler, göksel mekanik ve zamanlama konularında düşünmelerini teşvik ederken, aynı zamanda yaratıcılıklarını bilimsel bir bağlamda uygulamalarını sağlanmıştır. Öğretmen adaylarının ”Marslı“ bilim kurgu romanı bağlamında sunulan senaryolarda sergiledikleri bilişsel süreçlerin araştırılması sonucu bu veriler tümdengelim yöntemi ile analiz edilmiştir. Bunlar arasında en yaygın olanlar, ”kavramlar arası ilişkilendirme yapma“,”perspektife bağlı düşünme“, ”sebep sonuç ilişkili düşünme" olmuştur. Bu tür süreçlerin desteklendiği bir öğretim ortamı, öğrencilerin yalnızca bilgi öğrenmesini değil, aynı zamanda bu bilgiyi etkin bir şekilde kullanmalarını sağlayan üst düzey düşünme becerilerini geliştirmeyi hedefler. Çalışmanın bu bağlamdaki katkıları, öğretim tasarımlarında bilim kurgu hikâyelerinin etkili bir araç olarak kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Research has shown many times that students have difficulties in visualising physics concepts in their minds and solving physics problems. These difficulties usually arise from the fact that students' ability to create imaginary images or scenarios in their minds and to perform mental operations on them is not sufficiently developed. In this study, it was examined how science fiction stories affect the cognitive processes of pre-service teachers within the framework of the flipped learning approach. The study was designed based on the science fiction novel The Martian written by Andy Weir. In the study, the teaching process was restructured by combining the flipped classroom model with science fiction stories. In this context, problem-based learning scenarios were presented to pre-service teachers through the Martian science fiction novel and the cognitive processes of pre-service teachers were observed in this process. The problems faced by the characters in the novel 'The Martian' were used to evaluate the pre-service teachers' scientific thinking, analytical skills and ability to develop creative solutions.The main purpose of this research is to examine the cognitive thinking processes of pre-service physics teachers in the scenarios presented in the context of the science fiction novel“The Martian”in a flipped classroom environment.Science fiction stories allow us to think about the concepts we use in the usual context in a different context. For this reason, it is aimed to examine the solution process of such problems in the context of science fiction stories. In the research, scenarios were presented in the context of the science fiction book 'The Martian' consisting of 5 open-ended questions to the participant group consisting of 5 university students in the spring 2023-2024 Academic Year. 'The pre-service teachers participating in the research are 3rd year students studying in the physics teaching department of a state university in Istanbul. Semi-structured interviews were conducted with the university students after the scenario applications. This interview was conducted in a way to enable more descriptive and in-depth analyses for the purposes of the research through the answers given by the students to the scenarios created in the context of the science fiction novel 'The Martian'. The answers received from the scenario questions created in the context of science fiction in the research were analysed by deductive analysis method within the scope of qualitative case study and answer categories were created for each question. Then, the answers given by the students to the scenario questions extracted from the science fiction book 'The Martian' were subjected to a second analysis and the diversity in the cognitive processes exhibited by the students while solving physics problems was determined. After the evaluations related to the problem scenarios study, a detailed case study was conducted by interviewing a pre-service teacher selected according to certain criteria. The scenarios prepared in the context of the novel 'The Martian' were structured to examine the cognitive processes of the students. These scenarios, which activated students' scientific and creative problem solving processes, provided a rich content to observe different aspects of cognitive processes. The context offered by the novel includes events that trigger analytical thinking about space exploration, survival and the solution of scientific problems. The results of the study showed that pre-service teachers tended to transfer unfamiliar situations such as moving on the surface of Mars, being in orbit or observing its satellite to the familiar situation on Earth without making comparisons. The five problems presented in the context of the science fiction novel 'The Martian' encouraged the pre-service teachers to think about orbital dynamics, celestial mechanics and timing, while at the same time enabling them to apply their creativity in a scientific context. As a result of the investigation of the cognitive processes exhibited by the pre-service teachers in the scenarios presented in the context of the science fiction novel 'The Martian', these data were analysed by deductive method. Among these, the most common ones were 'making associations between concepts', 'perspective-based thinking', 'cause and effect thinking'. A teaching environment in which such processes are supported aims to develop high-level thinking skills that enable students not only to learn information but also to use this information effectively. The contributions of the study in this context show that science fiction stories can be used as an effective tool in instructional designs.