Development of NLP based storyboard engine
Doğal dil işleme temelli görsel senaryo taslağı motoru geliştirilmesi
  1. Tez No: 639389
  2. Yazar: MEHMET CENGİZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KÖKTEN ULAŞ BİRANT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Görsel senaryo taslakları, tüm görsel öğelerin senaryoya göre uyumlu bir şekilde görünmesini sağlamak için gereklidir. Bu noktada, nelerin görsel bir unsur olabileceği tartışılmalıdır. En kolay yolu seçerek, tüm nesneler görsel bir öğe olarak sayılabilir; ancak dış görünüşleri ana olayın zaman aralığı nedeniyle değişebilir. Görsel senaryo taslakları genellikle yazılı senaryolar kullanılarak oluşturulur. Bu nedenle nesneyi ve eylemlerini ayıklamak için Doğal Dil İşleme Teknikleri kullanılabilir. Senaryodan bu bilgiler elde edilse bile, bu görsel taslakları oluşturma işlemi teknik bilgi gerektiren zahmetli bir süreçtir. Bu nedenle, görsel senaryo taslağı yaratıcıları çizim araçlarını iyi bilmelidir. Bilgi çıkarma zor bir süreçtir. Bu tezde çıkarılması gereken temel bilgi tematik roller olarak bilinen rollerdir. Öte yandan, kelime yerleşimleri de cümledeki yerlerine göre incelenmelidir. Bu analiz dil bilgisel rolleri kullanılarak yapılır. Dolayısıyla bu tezde, tematik ve dil bilgisel rolleri bulmak için Doğal Dil İşleme kullanılmaktadır. Bu çalışmada, görsel senaryo taslağı içerik oluşturucularının geliştirilecek yeni bir araçla bu araçları kullanarak zaman kaybetmeleri yerine yeteneklerini yaratıcılığa yönlendirmeleri hedeflenmektedir. Aracın geliştirme süreci, Doğal Dil İşleme ve çıkarılan nesnelerin çizimi ve eylemleri/hareketleri bir görsel senaryo taslağı üzerinde olan iki ana aşama içerir.
Özet (Çeviri)
Storyboards are essential to ensure that all visual elements appear in a compatible way according to the scenario. At this point, it should be discussed what might be a visual element. By choosing the easiest way, all objects can count as a visual element; but their facades may change due to the time interval of the main event. Storyboards are generally created using texted scenarios. To extract an object and their actions, Natural Language Processing Techniques can be used. Even if this information from the scenario is obtained, storyboard creation is a laborious process that requires technical knowledge. For this reason, storyboard creators must know the drawing tools well. Knowledge extraction is a hard process. In this dissertation, the main knowledge that should be extracted is roles, which are known as thematic roles. On the other hand, word placements should be examined in accordance with their places in the sentence. This analysis is done using grammatical roles. Thus, in this thesis, Natural Language Processing is used to find thematic and grammatical roles. In this study, it is aimed that storyboard creators will direct their talents to creativity rather than using these tools through a new tool that will be developed. Development progress of the tool contains two main stages which are Natural Language Processing and drawing of the extracted objects and its actions/motions on a storyboard.