Antepli Âynî'nin Sâkînâmesi (Bağlamlı dizin ve işlevsel sözlük)
Antepli Âyni'nin Sâkînâmesi (Concordance and functional dictionary)
- Tez No: 639406
 - Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İBRAHİM YAKAR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
 - Yıl: 2020
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 1547
Özet
Müstakil bir mesnevi olmayıp parçalar halinde yazılırken daha sonraları tür olarak gelişen Sâkînâmeler Türk edebiyatında önemli bir yer edinmişlerdir. Sâkînâmede şarap ve şarap çevresinde gelişen olaylar anlatılır. Bazen tasavvufi bazen de dünveyi konular anlatılır. Sâkînâmelerde içki, içki şöleni, musiki aletleri vb. konular anlatılmaktadır. Çalışmada Türk edebiyatının en kapsamlı eseri olan ve Antepli Âynî tarafından 19.yüzyılda yazılmış olan“Sâkînâme”adlı eser ele alınmıştır. Tezimiz TEBDİZ projesi kapsamında ele alınmıştır. Proje kapsamında eserin,“Bağlamlı Dizin ve İşlevsel Sözlük”çalışması yapılmıştır. 2008 beyit içeren bu eserde kelimeler tek tek anlamlandırılıp internet veri tabanlı proje sistemine yüklenmiştir.
Özet (Çeviri)
Sakinames, which developed later as a genre while being written in pieces and not a detached masnevi, has taken an important place in Turkish literature. In the Sakiname, wine and events centre around wine are told. Sometimes sufi and sometimes earthly issues are explained. Drink, bacchanalianism, musical instruments, etc. are discussed in the Sakiname. In the study, the most comprehensive work of Turkish literature,“Sâkînâme”, written by Antepli Âynî in the 19th century, was discussed. Our thesis is within the scope of TEBDIZ project. Within the scope of the project, a“Concordance and Functional Dictionary”study was carried out. In this work which includes 2008 couplet, the words have been interpreted one by one and uploaded to the internet data-based project system.