Hıristiyanlıkta kurtuluş teolojisi
Liberation theology in Cristianity
- Tez No: 639446
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEKİR ZAKİR ÇOBAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada 1960'lı yıllarda Latin Amerika'da ortaya çıkan Kurtuluş Teolojisi incelenmiştir. Çalışma giriş, üç bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Girişin birinci kısmında kurtuluş kavramı tanımlanmış ve Kurtuluş Teolojisi'nin tanımı, kapsamı ve işlevi belirtilmiş; ikinci kısmında çalışmanın konusu, amacı, metodu, sınırlılıkları ve kaynakları hakkında bilgi verilmiştir. Birinci bölümde Kurtuluş Teolojisi'nin doğuşu, teolojiyi ortaya atan teologlar, teolojinin pratik yönü ve teoloji için önem ifade eden konferanslar ele alınmıştır. İkinci bölümde Kurtuluş Teolojisi ile Kitab-ı Mukaddes ilişkisi üzerinde durulmuştur. Ayrıca bu bölümde önemli olan“praksis”,“Tanrı'nın Krallığı”,“Eskatoloji”,“Fakirlik”,“Umut Teolojisi”ve“Politik Teoloji”kavramları incelenmiştir. Üçüncü bölümde Kurtuluş Teolojisi'ne yönelik eleştiriler üzerinde durulmuştur. Sonuçta ise araştırmada elde edilen bilgiler ışığında değerlendirmede bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, Liberation Theology, which emerged in Latin America in the 1960s, was examined. The study consists of introduction, three chapters and conclusion. In the first part of the introduction, the concept of salvation is defined and the definition, scope and function of Liberation Theology are specified; In the second part, information was given about the subject, purpose, method, limitations and sources of the study. In the first chapter, the birth of Liberation Theology, theologians who put forward the theology, the practical aspect of theology and conferences that express importance for this theology are discussed. In the second chapter, the relationship between Liberation Theology and the Bible. In addition, the concepts of“Praxis”,“Kingdom of God”,“Eschatology”,“Poverty”,“Hope Theology”and“Political Theology”are examined in this section. In the third chapter, criticisms about Liberation Theology are emphasized. As a result, an evaluation was made in the light of the information obtained in the study.