-الحركات الجهادية وفهم الآيات القرآنية -تنظيم الدولة نموذجا
Cihâdî hareketler ve Kur'ân'a yaklaşımları – DEAŞ örneği - Jihadist movements and understanding Quranic verses, ISIS as an example
  1. Tez No: 639495
  2. Yazar: ALİ ALBAYRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL ALDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırma, Cihatçı Hareketler ve Kur'an-ı Kerim'in tefsiri konusundaki yaklaşımları ele alıyor. Bu araştırmanın girişininde önemini, konunun amacını, yöntemini ve zorluklarını içermektedir. Bu araştırma üç bölümden oluşur, her bölüm iki bölüme ayrılmıştır. Birinci bölümde Cihat konusu, tanımı, rütbeleri ve Mücahidler ve Cihatçılar arasındaki fark, Cihatçı Hareketlerin ortaya çıkış nedenleri, hedefleri ve geldikleri bölgelere göre bunların türleri ele alınmaktadır. İkinci bölüme gelince: Cihatçıların; müslümanlar için büyük önem taşıyan konular üzerinden duygularını sömürmelerinden bahsettik ve Dabık Dergisi'ni, insanların duygularını çıkarları doğrultusunda yönlendirmede medyayı sömürmelerine örnek aldik. Suriye'deki cihatçı hareketler'in dini ve siyasi açıdan ortaya çıkış nedenlerini ve Suudi Arabistan'da ortaya çıkmalarından başlayıp Suriye ve Irak'taki görünümleriyle biten cihatçı hareketlerin modern çağda ortaya çıkış sırasını da ayrıntılı bir şekilde ele aldık. Üçüncü bölümde, Te'vil konusunu ele aldığımızdan önce te'vili tanımladık ve te'vilin Sufiler, Şiiler, tarihçiler ve cihatçılar arasındaki te'vil farkıyla ve özellikle İşid'in cihat ayetlerini kendilerine göre te'vil etmelerini ve esaret meselesi (çok eşlilik, esirlere karşı muameleleri ve gayrimüslimlere olan inançları v.b) gibi önemli konuları ele aldık. Son olarak, bu araştırmanın sonuçlarını önceki konularada bakarak araştırmayı değerlendirdiğimizde; bu çalışma, cihatçı grupların ve diğer mezheplerin davranışlarını karşılaştırarak ve bazı fikir ve yorumlardaki hatalarını açıklığa kavuşturmaya çalıştık. Cihat kavramını eleştirmek gibi bir amacımız yoktur bunu inkar edemeyiz veya hafife almadık. Halbuki Allah, en merhametli olandır, en merhametlisi de odur.
Özet (Çeviri)
This research deals with the topic of Jihadist Movements and their position on the interpretation of the Holy Qur'an. This research includes the introduction in which the topic is presented, its importance, purpose, method and difficulties. This research consists of three sections, each section is divided into two chapters. The first chapter deals with the topic of Jihad, its definition, its ranks, and the difference Between Mujahedeen and Jihadists, in addition to the causes of the emergence of Jihadist Movements, their goals, and their types according to the regions from which they came. As for the second section, we talked about Jihadists' exploitation of emotions through topics of great importance to Muslims, and we took Dabiq Magazine as a model for their exploitation of the media in directing people's emotions in line with their interests. We also discussed in detail the motives for the emergence of Jihadist Movements in Syria from the religious and political point of view, and the sequence of the emergence of Jihadist Movements in the modern era, starting from their appearance in Saudi Arabia and ending with their appearance in Syria and Iraq. In the third section, the general topic was interpretation, so we defined interpretation and showed how interpretation has become a goal for everyone through our view of interpretation among Sufis, Shiites, Historians, and Jihadists as well, and specifically what ISIS has interpreted as their interpretation of the verses of Jihad, and we have dealt with important issues for ISIS, such as the issue of captivity, polygamy, their treatment of captives, and their imposition of belief on Non-Muslims. Finally, in the conclusion, in which we explained the results of this research and evaluated it by looking at the previous topics and evaluating the research, this study clarifies the behavior of these groups and their mistakes in some ideas and interpretations, not a criticism of the concept of Jihad, which no one can deny or underestimate it.Yet, Allah is the most charitable as preserver and He is the most merciful of all.