Beden eğitimi öğretmeni adaylarında psikolojik sağlamlık ve serbest zaman sıkılma algısı ilişkisi
Relationship between psychological resilience and leisure boredom of pre-service physical education teachers
- Tez No: 639496
- Danışmanlar: PROF. DR. ERMAN ÖNCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trabzon Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırmanın amacı; beden eğitimi öğretmeni adaylarının psikolojik sağlamlıkları ve serbest zaman sıkılma algılarını bazı değişkenlere göre inceleyip aralarındaki ilişkiyi ortaya çıkarmaktır. Betimsel araştırma modeli kullanılan araştırmanın çalışma grubunu 2018-2019 Eğitim-Öğretim yılında Yüksek Öğretim Kurumu'na bağlı 4 farklı devlet üniversitesi olmak üzere 347'si erkek, 206'sı kadın toplam 553 beden eğitimi öğretmeni adayı oluşturmaktadır. Araştırmadaki katılımcıların yaş ortalamaları 21.62 ± 2.64'dür. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği (Doğan, 2015)”ve“Serbest Zamanda Sıkılma Algısı Ölçeği (Kara, Gürbüz ve Öncü, 2014)”kullanılmıştır. İstatistiki yöntem olarak veriler değerlendirilirken; betimsel istatistikler, t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Tukey ve Dunnett's C çoklu karşılaştırma ve Pearson Korelasyonu'ndan faydalanılmıştır. Araştırmanın bulgularına göre, çalışma grubuna dahil edilen beden eğitimi öğretmeni adaylarının psikolojik sağlamlıkları ile serbest zaman sıkılma algılarının orta seviyede olduğu saptanmıştır. Araştırma sonucunda katılımcıların psikolojik sağlamlıkları cinsiyet, akademik başarı durumu ve yaş değişkenlerine göre anlamlı bir şekilde farklılaşırken; üniversite öncesi ikamet edilen yer, sınıf, anne ve baba eğitim durumu, gelir durumu, aktif spor yapma durumu ve spor branşı türü değişkenlerine göre anlamlı bir şekilde farklılaşmamaktadır. Diğer yandan katılımcıların serbest zaman sıkılma algıları ile sınıf, akademik başarı, anne - baba eğitim durumu ve aktif spor yapma durumu değişkenleri arasında anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Cinsiyet, üniversite öncesi ikamet edilen yer, gelir durumu, spor branşı türü ve yaş değişkenleri ile serbest zaman sıkılma algıları arasında ise herhangi bir anlamlı ilişkiye rastlanılmamıştır. Son olarak beden eğitimi öğretmen adaylarının psikolojik sağlamlıklarıyla serbest zaman sıkılma algıları arasında, negatif yönde ve düşük düzeyde anlamlı bir ilişki olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is; to examine the psychological resilience and leisure boredom of pre-service physical education teachers according to some variables and to reveal the relationship between them. The study group of the research using descriptive research model, consists of a total of 553 physical education teacher candidates, 347 of whom are males and 206 of which are females, from 4 different public universities affiliated to the Higher Education Institution in 2018-2019 academic year. The average age of the participants in the study is 21.62 ± 2.64. In the research,“Psychological Resilience Scale (Doğan, 2015)”and“Leisure Boredom Scale (Kara, Gürbüz ve Öncü, 2014)”were used as data collection tools. As a statistical method, in evaluating the data, descriptive statistics, t-test, one way variance analysis (ANOVA), Tukey and Dunnett's C multiple comparison and Pearson Correlation are used. According to the findings of the study; the psychological resilience and leisure boredom of physical education teacher candidates included in the study group were appointed to be at a medium level. As a result of the research; while the psychological resilience of the participants differed significantly according to gender, academic achievement and age variables, the pre-university residence, class, mother and father education status, income status, active sports status and sports branch variables do not differ significantly. Significant differences were found between the leisure boredom perceptions and classroom, academic achievement, parental education, and active sport status of physical education teacher candidates. No significant relation was found between gender, pre-university residence, income status, sports branch and age variables and leisure boredom perceptions. On the other hand, it has been revealed that there is a negative and low level relationship between the psychological resilience of physical education teacher candidates and their leisure boredom.