An efficient method for fundamental frequency estimation of periodic signals with harmonics
Harmonik işaretlerin hassas temel frekans kestirimi için düşük işlem yüklü bir yöntem
- Tez No: 639499
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇAĞATAY CANDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Harmonik ilişkili bir grup karmaşık sinüzoidin temel frekansının kestirimi için düşük hesaplama yüküne sahip bir yöntem verilmektedir. Bu amaç doğrultusunda, tek tonlu sinüzoidlerin frekans kestirimi problemi için geliştirilen bir yöntem harmonik duruma uyarlanmaktadır. Önerilen Hızlı Fourier Dönüşümü tabanlı yöntemin ana fikri, karmaşık sinüzoidlerin birbirleri üzerine girişimlerini ortadan kaldırarak, her bir karmaşık sinüzoidin frekansını ayrı ayrı kestirmek ve bu sonuçlarını birleştirerek temel frekans kestirimi elde etmektir. Buna ek olarak, harmonik sayısının kestirimi problemine de değinilmiştir. Önerilen yöntem, uzak alandaki kaynağın harmonikleri ile birlikte gözlemlendiği durumda, yön bulma problemi üzerinde uygulanmıştır. Önerilen kestiricinin başarımı kuramsal olarak incelenmiş ve benzetim sonuçlarıyla doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
A computationally efficient method for the fundamental frequency estimation of a group of harmonically related complex sinusoids is given. To this aim, an efficient frequency estimation method for single tone complex sinusoids is adapted to the harmonic frequency estimation problem. The main idea of the suggested Fast Fourier Transform based method is the frequency estimation of individual complex sinusoids after the removal of the interference due to other harmonics. After several iterations of estimation and interference cancellation, the frequency estimates of each harmonic component are fused to obtain the fundamental frequency estimate. In addition to this, the model order selection, that is the estimation of the number of harmonics, is also discussed. The proposed method is applied on the direction of arrival problem for a single far-field source with harmonics. A theoretical study of the suggested scheme and its verification by computer experiments are provided.