CRISPR/Cas9 yoluyla Lsi-1 geni (putative) susturulmuş domates (Solanum lycopersicum L.) bitkilerinde silikon alımının belirlenmesi
Determination of silicon uptake in Lsi-1 (putative) silenced tomato (Solanum lycopersicum L.) plants using CRISPR/Cas9
- Tez No: 639498
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AYDIN AKBUDAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Domates (Solanum lycopersicum L.), patatesten sonra Dünya'da en çok tüketilen ve gıda sanayii için çok önemli bir sebzedir. Tuzluluk ve kuraklık gibi abiyotik stresler, domatesin yaşam döngüsünü olumsuz yönde etkilemek suretiyle verim düşüşüne sebep olmaktadırlar. Abiyotik streslerin yol açtığı olumsuzlukların giderilmesinde silisyumun faydaları ve silisyum alım mekanizmaları çeltik, arpa, mısır ve bazı diğer bitkilerde yapılan çalışmalar ile aydınlatılmıştır. Ancak, literatürde domateste silisyum alım mekanizması ile sınırlı sayıda çalışma mevcuttur. Bu çalışmada, domateste silisyum alımından sorumlu genlerden biri olduğu in silico olarak gösterilmiş olan SlLsi1 geni CRISPR/Cas9 sistemi ile kesilmiştir. T1 bitkileri üzerinde yapılan sekans analizleri, CRISPR/Cas9 ile yapılan genetik modifikasyonun kalıtımsal olduğunu göstermiştir. SlLsi1 geninin domateste silisyum alımından sorumlu gen olduğunun fizyolojik ve transkriptomik analizlerle kanıtlanması planlanmış, ancak yüksek kimerizm oranına sahip, yetersiz sayıda T1 bitkisi elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Tomato (Solanum lycopersicum L.) is the second most consumed vegetable worldwide after potato and very important input for the food industry. Abiotic stresses such as salinity and drought affect the life cycles of tomato, which results in yield losses. The beneficial effects of silicon to overcome these stresses and the silicon transport mechanisms in rice, barley, maize and some other crops have been illuminated. However, there is a limited number of reports in the literature about the silicon uptake mechanism in tomato. In the present research, SlLsi1, which was demonstrated in silico as one of the genes functioning in silicon uptake in tomato, was silenced using CRISPR/Cas9 system. The analyses on the T1 plants revealed that the CRISPR/Cas9-mediated genetic modifications were inherited to the progeny. The physiologic and transcriptomic analyses proved that SlLsi1 was responsible in silicon uptake in tomato, but insufficient number of T1 plants with high chimerism rate were obtained.