Şizofrenide zihin teorisi ve psikopatoloji ile ilişkisi
Theory of mind and its relationship with psychopathology in schizophrenia
  1. Tez No: 639551
  2. Yazar: BURCU ESER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESMA AKPINAR ASLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmada, remisyon döneminde şizofreni hastalarında ve sağlıklı gönüllülerde zihin teorisi bozukluklarını ve ilişkili faktörleri saptamak amaçlanmıştır. Araştırmaya Gaziosmanpaşa Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Polikliniği'ne ayaktan başvuran remisyon dönemindeki 52 şizofreni hastası ve yaş ve eğitim süresi açısından hastalar ile eşleştirilmiş 52 sağlıklı gönüllü dahil edilmiştir. Her iki gruba sosyodemografik veri formu, Gözlerden Zihin Okuma Testi, Düşünce ve Dil Ölçeği uygulanmıştır. Şizofreni hastalarına ayrıca PANSS uygulanmıştır. Her iki grup zihin teorisi yetenekleri ve düşünce ve dil bozuklukları açısından değerlendirilirken, şizofreni hastaları ayrıca belirtilerin şiddeti ve dağılımı açısından da değerlendirilmiştir. Çalışmamızda hastalık şiddeti açısından bakıldığında şizofreni hastaları remisyondaydı. Şizofreni hastalarının gözlerden zihin okuma testinden aldıkları puanlar kontrol grubuna göre daha düşük saptanırken, düşünce ve dil ölçeği toplam puanı ve alt ölçek puanları şizofreni hastalarında daha yüksek saptandı ve bu farklıklar istatistiksel olarak anlamlıydı. Düşünce ve dil ölçeği ve alt ölçekleri ile gözlerden zihin okuma testi korele edildiğinde düşünce ve dil ölçeğinden alınan puanlar arttıkça gözlerden zihin okuma testinden alınan puanların düşüş gösterdiği saptandı. Bu çalışma kapsamında remisyon dönemindeki şizofreni hastalarında zihin teorisi yeteneklerinde bozulmalar olduğu gösterilmiştir. Düşünce bozukluğu olan hastaların aynı zamanda zihin teorisi yeteneklerinin de bozulmuş olduğu saptanmıştır. Şizofreni hastalarının değerlendirilmesi sürecinde bu bozulmaları göz önünde bulundurmanın hastalığın seyrinin iyileştirilmesi, sosyal işlevselliğin arttırılması ve tedavi alternatifi oluşturulması noktalarında önem taşıdığı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine theory of mind disorders and associated factors in schizophrenia patients in remission period and healthy volunteers. The study included 52 schizophrenia patients in remission period who were admitted to psychiatry outpatient clinic of Gaziosmanpasa University Medical Faculty Hospital and 52 healthy volunteers who were paired with patients in terms of age and educational time. Sociodemographic data form, reading the mind in the eyes test, thought and language index were applied to both groups. PANSS have also been applied to schizophrenia patients. While both groups were assessed for their theory of mind abilities and for disorders of thought and language, schizophrenia patients were also assessed for the severity and distribution of symptoms. In terms of disease severity, schizophrenia patients were in remission. While the scores of schizophrenia patients on reading the mind in the eyes test were lower than those on the control group, the total scores on the thought and language index and subscale scores were determined higher in schizophrenia patients and these differences were statistically significant. It was found that when the thought and language index and subscales were correlated with reading the mind in the eyes test , as the scores from the thought and language index increased the scores from reading the mind in the eyes test were decreased. In this study, impaired theory of mind abilities were shown in patients with schizophrenia during the remission period. It was determined that patients with thought disorders also had impaired theory of mind abilities. It is thought that considering these disorders in the evaluation process of schizophrenia patients is important in improving the course of the disease, increasing social functioning and establishing a treatment alternative points.