Yedi-on yaş çocuklarında çevre güvenliği ve fiziksel aktivite etkileşiminin incelenmesi
Investigating the interaction of environmental security and physical activity in seven-ten years old children
  1. Tez No: 639552
  2. Yazar: ALPEREN KURNAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YAVUZ TAŞKIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Obezite salgını, orantısız şekilde alt sosyoekonomik düzey çocukları etkilemektedir. Yoksul topluluklardaki mahalle güvenliğinin olumsuz algılanması, çocukların fiziksel faaliyetlerini engelleyerek fazla kilolu olmalarına neden olabilir. Bu çalışma, farklı okullarda okuyan ilkokul çocuklarının ebeveynlerinin mahalle güvenliği kaygıları nedeniyle çocuklarının açık hava etkinliklerini sınırlama derecesini araştırmaktadır. Yöntem: 7-10 yaş arası çocukların ebeveynleri, 22 maddelik bir anket doldurmuştur. Ebeveynler, çocuklarının çeşitli durumlarda faaliyetlerinin miktarını tahmin etmiş, gruplar, çocuk saldırıları, suç, trafik ve mahallelerinde kişisel güvenlikle ilgili kaygı düzeylerini belirtmiştir. Bu kesitsel çalışmada, 7-10 yaş arasındaki çocukların ebeveynlerine mahalle güvenliğine ilişkin algılarını ve çocuklarının fiziksel aktivitelerini sorgulamalarını sağlamak için kendilerince uygulanan bir anket kullanılmıştır. Anket Google Forms sitesi üzerinden oluşturulmuş olup, katılımcılara link şeklinde yollanmıştır. Katılımcıların linke tıklaması sonucunda anketin bulunduğu sayfaya yönlendirilmiştir. Katılımcı onay formu içerisinde, anketin nasıl doldurulacağı hakkında bir açıklama yapılmıştır. Katılımcılar, katılımcı onay formunu okuyup kabul ettikten sonra soruları cevaplamaya başlamışlardır. Her soruda tek bir cevap seçme hakkı tanınmıştır. Anket, belirlenen tarihler arasında katılımcılara yollanmıştır. Bulgular: Çizelge 4.1'de görüldüğü üzere, çalışmanın evreni, %42,6 (130) kız ve %57,4 (175) erkek olmak üzere toplam 305 kişidir. Çizelge 4.2'de görüldüğü üzere, katılımcıların çocuklarının yaşları; 7 yaş %24,6 (75), 8 yaş %27,5 (84), 9 yaş %17 (52) ve 10 yaş %30,8 (94)tür. Çizelge 4.3'te görüldüğü üzere, katılımcıların %4,6 (14) 0-1603TL, %24,9 (76) 1604-3206TL, %31,5 (96) 3207-6412TL, %17,4 (53) 6413-9618TL ve %21,6 (66) 9619TL ve üzeri gelir düzeylerine sahiptirler. Şekil 4.2'de görüldüğü üzere çocukların gittiği okulların dağılıma bakıldığında %58 (177) devlet ve %42 (128) özel okul şeklindedir. Çizelge 4.4'de görüldüğü üzere, ebeveynlerinin eğitim düzeyi yüksek olan çocukların fiziksel aktivite düzeylerinin ebeveynlerinin eğitim düzeyi düşük olan çocuklara göre daha yüksek olup olmadığını test etmek amacı ile Tek Yönlü ANOVA analizi yapılmıştır. Analiz sonucuna göre anlamlı bir fark saptanmıştır. p.05 Sonuç: Araştırmanın sonucunda, fiziksel aktivite düzeyleri ile ebeveynlerin eğitim düzeyi arasındaki ilişkiye bakıldığında anlamlı bir sonuç elde edilmiş ve ayrıca Master/Doktora eğitim düzeyine sahip ebeveynlerin çocukları diğer eğitim düzeyine sahip ebeveynlerin çocuklarına göre daha aktif olduğu görülmüştür. Gelir düzeyi ile fiziksel aktivite oranına bakıldığında ise, anlamlı bir sonuç bulunamamıştır. Eğitim düzeyi, fiziksel aktivite düzeyinde etkili bir değişken iken, gelir düzeyinin bu araştırma için etkili olmadığı anlaşılmıştır
Özet (Çeviri)
Aim: Obesity epidemic disproportionately affects children of lower socioeconomic level. Negative perception of neighbourhood security in poor communities might prevent physical activities of children and cause that they become overweight. This study investigates the extent that parents of primary school children attending different schools restrict outdoor activities of their children because of neighbourhood security concerns. Method: Parents of 7-10 years old children filled in a 22-item questionnaire. Parents predicted the amount of their children's activities in various situations and stated their level of concern regarding groups, child attacks, crime, traffic and personal security in their neighbourhood. In this cross-sectional study, a self-administered questionnaire was used for parents of 7-10 years old children to question their perceptions regarding neighbourhood security and physical activities of their children. The questionnaire was created on Google Forms and the link was sent to the participants. When the participants clicked on the link, they were routed to the questionnaire page. Participant consent form contains an explanation about how to fill in the questionnaire. After reading and accepting the consent form, the participants started to answer the questions. Only one answer is allowed for each question. The questionnaire was sent to the participants between the determined dates. Results: According to Table 4.11, 42,6% (130) of the participants' children are female and 57,4% (175) of them are male and they are 305 people in total. According to Table 4.2, age distribution of the participants' children is as follows: 7 years old 24,6% (75), 8 years old 27,5% (84), 9 years old 17% (52) and 10 years old 30,8% (94) and they are 305 people in total. According to Table 4.3, income levels of the participants are as follows: 4,6% (14) TRY 0-1603, 24,9% (76) TRY 1604-3206, 31,5% (96) TRY 3207-6412, 17,4% (53) TRY 6413-9618 and 21,6% (66) TRY 9619 and over. According to Figure 4.2, distribution of the schools of the children is as follows: 58% (177) public school and 42% (128) private school. According to Table 4.4, One Way ANOVA analysis was conducted with the purpose of testing whether the physical activity levels of children whose parents' education level is high are higher than children whose parents' education level is low. According to the results of the analysis, a significant difference was found. p.05 Conclusion: As a result of the research, there is a significant result in terms of the relationship between physical activity levels and parents' education level; furthermore, it was seen that children of parents who have Master's/PhD degree are more active than the children of parents who have other education levels. In terms of rate of income level and physical activity, no significant result was found. While education level is an effective variable on Physical Activity Level, it was understood that income level is not effective for this research.