Giorgio Agamben: İstisna hali ve egemenlik kavramları üzerine bir inceleme
Giorgio Agamben: An examination on the concepts of state of exception and sovereignty
- Tez No: 639550
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM DUVA KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada Giorgio Agamben'in politika felsefesinde önemli bir yer işgal eden istisna hali ve egemenlik kavramları arasındaki ilişki üzerinde durulacaktır. Agamben bu kavramlar aracılığıyla Antik Yunan'dan günümüze süregelen Batı siyaset ve hukuk geleneğinin tarihsel arka planını, egemenliğin doğasında yatan temel unsurları ve aporetik durumları anlamaya çalışmış; modern demokrasi, hukuk, insan hakları gibi temel kavramların içine düştüğü açmazları veya krizleri incelemeye gayret etmiştir. Agamben'in içinde bulunduğu gelenekle ilişkisi, eklemlendiği tartışmalara katkısı, kendi argümanlarının içeriği ve dayanağı bu çalışmanın başlıca temaları olacaktır. Bu çalışma aynı zamanda Agamben'in biyopolitika, nekropolitika, çıplak yaşam, homo sacer, muselman gibi kavramsallaştırmaları, demokrasi ve totalitarizm ilişkisine bakışı, Foucault ve Arendt gibi düşünürlere yönelttiği eleştirileri, istisnai bir mekân olan kampın etik-politik analizi ve alternatif bir politikanın olanağı üzerinde durarak günümüz sosyo-politik meseleleri anlamayı ve analiz etmeyi hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted the relationship between 'state of exception' and 'sovereignty' terms which are of capital importance in the political philosophy of Giorgio Agamben. Agamben have tried to understand historical background of Western politics and law tradition which is obtaining from Ancient Greece to today, and main elements and aporetic situations of sovereignty's inherent property, via these terms. Also Agamben have tried to analyse dilemmas and crisises of basic concepts such as modern democracy, law, and civil liberty. Agamben's relationship with current tradition, his contributions to his articulated discussions, context and basis of self arguments are going to be major themes in this study. Also, Agamben's conceptualisations such as biopolitics, necropolitics, bare life, homo sacer, muselman; perspective of relationship between democracy and totalitarianism; critiques directed to some philosophers like Foucault and Arendt; ethical and political analysis of the camp as an exceptional space, and opportunity of an alternative politics will be discourced and in conjuction with this, understanding and analysing today's socio-political cases is targeted in this study.