Yaylı çalgıların ses kayıt sürecinin incelenmesi
Analysis of transferring string instruments to the sound recording enviroments
- Tez No: 639572
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ARAPGİRLİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışmada Klasik batı müziğinde kullanılan yaylı çalgıların, solo formunda profesyonel ses kayıt ortamına aktarılmasında uygulanabilecek yöntem ve teknikler incelenmektedir. Tezin birinci ve ikinci bölümünde çalışmanın amacı ve yöntemi belirtilmiş, bulgular değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde ses ve sesin özellikleri, mikrofon çalışma prensipleri ve çeşitleri, yaylı çalgı ailesinin genel özellikleri tanıtılmıştır. Tezin konusunu oluşturan stüdyo çalışmaları, frekans analizlerine dördüncü bölümde yer verilmiştir. Farklı mikrofon çeşitleri ve mikrofonlama uygulamaları kullanılarak kaydedilen yaylı çalgılar ailesinin spektrum analiz verileri incelenmiş ve birbirleri ile karşılaştırılmıştır. Bu bölümde ayrıca dinleyici testi sonuçları tablolar halinde gösterilmiş ve açıklaması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, methods and tecniques that can be applied in transferring string instruments, which used in classical music to the sound recording environments are analyzed. In the first and second sections of the thesis, the purpose and method of the study are specified and the findings are evalutated. In the third chapter, sound and sound principles, types of microphones, general characteristics of the string instruments are inroduced. Studio studies and frequency analyzes that form the subject of the thesis are given in the fourth section. The spectrum analysis data of the string instruments recorded using diffrent microphones and microphone applications are analyzed and compared with each other. In this section, audience test results are also shown and explained with tables.