El ve el bilek kırıklarının tanısında ultrasonografinin tanısal güvenilirliği
Diagnostic reliability of ultrasonography in the diagnosis of hand and wrist fractures
  1. Tez No: 639571
  2. Yazar: MURAT İNAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZERRİN DEFNE DÜNDAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Çalışma, el ve el bilek kırıklarının tanısında ultrasonografinin tanısal güvenilirliğini araştırmak için yapılmıştır. Yöntem: Çalışmamıza Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Acil Anabilim Dalında prospektif olarak travma sonrası el ve el bilek ağrısı şikayeti ile hastanemiz acil servisine başvuran hastalar dahil edildi. Çalışmaya katılan tüm hastalara fizik muayene sonrasında ultrasonografi ile görüntüler elde edildikten sonra direkt grafiler çekildi. 150 hastanın istatiksel değerlendirmesinde direkt grafi görüntüleri altın standart kabul edilerek el ve el bilek kırıklarının tanısında ultrasonografinin tanısal güvenilirliği araştırılmak için veriler SPSS 22.0 programına yüklenerek gerekli analizler yapıldı. Ultrasonun kırık saptama spesivite ve sensivitesi, intraartiküler uzanımı saptama yeteneği saptanmaya çalışıldı. Bulgular: 150 hastanın ortalama yaşı 24,89 ± 15,675 yıl idi ve hastaların 106'sı (% 70,7) erkekti. En sık travma mekanizması 59 (% 39,3) hasta ile düşme idi. USG de 35 (% 23,3) hastaya kırık kararı verildi. USG de en çok kırık 16 (% 10,7) hasta ile 5. Metakarp distalinde saptandı. USG de kırık tespit edilmeyen 5 (% 12,8) hastada direkt grafide kırık saptandı. USG de kırık saptanan 1 (% 0,9) hastada direk grafide kırık olmadığı görüldü. Çalışmamızda USG'nin sensivitesi % 87,2 olarak bulundu. USG'nin spesifisitesi (% 99,1) olarak tespit edildi. Pozitif prediktif değeri % 97,1 olarak saptandı. Negatif prediktif değeri % 95,7 olarak tespit edildi. Sonuç: Akut kas - iskelet sistemi yaralanmalarında USG ile tendon, sinir, yumuşak doku ve kemik yaralanmaları tespit edilebilir. USG, metakarpal kırıkların tespiti için yüksek hassasiyet ve özgüllüğe sahip bir tanı aracı olmasına rağmen, operatörün bağımlılığı, yaşlı kırıklarda yanlış sonuç verme potansiyeli, sesamoid kemiklerini kırıklarla karıştırmak potansiyeli, bazı bölgelerde ve özellikle eklemlere yakın bölgelerde yeterli görüş elde etmede zorluk ve daha yüksek bir hata payı gibi bazı önemli dezavantajlara sahiptir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The study was conducted to investigate the diagnostic reliability of ultrasonography in the diagnosis of hand and wrist fractures. Method: Patients who were admitted to the emergency department of our hospital with the complaint of post-traumatic hand and wrist pain in the Emergency Department of Necmettin Erbakan University Meram Medical Faculty were included in our study. After the physical examination, images were obtained by all the patients participating in the study, and then direct radiographs were taken. In the statistical evaluation of 150 patients, direct x-ray images were accepted as the gold standard and the necessary analyzes were performed by loading the data into SPSS 22.0 program to investigate the diagnostic reliability of ultrasonography in the diagnosis of hand and wrist fractures. We tried to determine the specificity and sensitivity of the ultrasound that did not detect a fracture, and the ability to detect intraarticular extension. Results: The mean age of 150 patients was 24.89 ± 15.675 years and 106 (70.7%) of the patients were male. The most common trauma mechanism was falling with 59 (39.3%) patients. At USG, 35 (23.3%) patients were decided to fracture. The most common fracture in USG was 16 (10.7%) patients and was distal to the 5th Metacarpal. Fracture was detected in direct X-ray in 5 (12.8%) patients without fracture in USG. In 1 (0.9%) patient with a fracture in USG, it was observed that there was no fracture on direct radiography. In our study, the sensitivity of USG was found to be 87.2%. It was determined as the specificity (99.1%) of USG. The positive predictive value was found to be 97.1%. Negative predictive value was determined as 95.7%. Conclusion: In acute musculoskeletal injuries, tendon, nerve, soft tissue and bone injuries can be detected with USG. Although USG is a diagnostic tool with high sensitivity and specificity for the detection of metacarpal fractures, operator dependence, potential for wrong results in elderly fractures, potential to confuse sesamoid bones with fractures, difficulty in obtaining sufficient vision in some areas and especially near joints, and a higher error. It has some important disadvantages such as share.