Sualtı olay yeri inceleme
Underwater crime scene investigation
- Tez No: 639600
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN YALÇIN SARIBEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Olay Yeri İnceleme ve Kriminalistik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Su ortamında gerçekleşen ya da karada başlayarak suda devam eden olayların incelenmesi amacı ile yürütülen sualtı olay yeri inceleme çalışmaları, olayın aydınlatılmasında kritik önem taşımaktadır. Doğru olmayan tespit, delil toplama ve koruma yöntemlerine bağlı olarak delil niteliği taşıyabilecek bulguların gözden kaçabileceği ve vakanın faili meçhul olarak kalabileceği unutulmamalıdır. Bu çalışmada olay yeri inceleme çalışmaları kapsamına giren tüm konular, sualtı başlığı altında yeniden değerlendirilmiştir. Global ölçekte geçmişte ve günümüzde yer alan inceleme metotları tartışılmıştır. Literatür taramasında, geçmişten bugüne, ilgili konuda, alanının öncülerinin katkıları incelenmiştir. Bu çalışmada, sualtı kapsamında değerlendirilen olaylarda ekibin kurulmasından, arama metotlarına, bulgu toplama işlemlerinde bulgunun muhafaza edilmesi ve raporlanmasına, ekibin güvenliği, ekipman ve iletişim metotlarından tüm dokümantasyon yöntemlerine kadar geniş kapsamlı araştırma gerçekleştirilmiştir, çeşitli hesaplamalar ve kullanılabilecek dokümanlar elde edilen bilgiler ışığında Microsoft Office Excel uygulaması kullanılarak oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Underwater crime scene investigation which is conducted for examining the cases that take place in aquatic environment or the cases that started in terresterial environment and carried on with the aquatic environment, has crutial significance in order to enlighten the related case. It should not be forgotten that depending on inaccurate determination, recovery and preservation methods, findings which can carry evidential value, may be overlooked. In this study, subjects which are included in the scope of crime scene investigation studies, have been reevaluated under the title of underwater crimescene investigation. Past and recent global scale examination methods have been discussed. In literatüre review, contributions of the pioneers of the related field have been examined from past to present. In this study, comprehensive investigation has been conducted from team building to search methods, from evidence recovery to preserving and reporting, from security, equipment, and communication methods to entire documentation methods in the cases can be evaluated under the scope of underwater crime scene investigation, calculations and documentations which may be useful, have been created with the help of Microsoft Excel Software.