Türkiye'de gerçekleşmiş dalış kazaları analizi
Analysis of diving accidents in Turkey
  1. Tez No: 384345
  2. Yazar: EYLEM KOCA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AKIN SAVAŞ TOKLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Adli Tıp, Deniz ve Sualtı Hekimliği, Forensic Medicine, Marine and Underwater Medicine
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Sualtı Hekimliği ve Hiperbarik Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Bu tez çalışmasında Türkiye'de gerçekleşmiş ölümcül dalış kazalarıyla ilgili belgelere, T.C. Adalet Bakanlığı'na bağlı adli tıp birimleri ve Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu arşivlerinden ulaşarak, olguların yaş, cinsiyet, ölüm sebebi, daha önceden var olan sağlık sorunları, dalış türleri, dalış amacı, yıllara ve aylara göre dağılım, uygulanan otopsi teknikleri açısından değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmada İstanbul, Adana, İzmir, Bursa, Mersin, Çanakkale, Aydın ve Muğla illerindeki adli tıp birimleri ve Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu arşivlerinde son yedi yıl içinde gerçekleşen boğulma olguları içinden, dalış kazalarıyla ilgili dosyalara ulaşılarak amaçlar doğrultusunda değerlendirme yapılmıştır. Bulgular: Arşivlerde ölümcül dalış kazalarıyla ilgili toplam 52 olgunun otopsi raporlarına ulaşılmıştır. Olaylı dalışların 28'i nefes tutarak, 20'si SCUBA, ikisi yüzey beslemeli dalış sistemleriyle gerçekleştirilmiştir. Kazaların çoğunun Mayıs-Ekim ayları arasında gerçekleşmiş olduğu tespit edilmiştir. Olguların %94'ü erkek olup tüm olgularda yaş ortalaması 38,6'dır. Otopsi raporlarında en çok bildirilen ölüm sebebi suda boğulmadır. Otopsi öncesi radyolojik görüntüleme olguların sadece dördünde gerçekleştirilmiştir. Dalış ölümlerinde uygulanması gereken özel otopsi teknikleri olguların %17'sinde kullanılmıştır. Olguların %38'inde koroner ateroskleroz, %19'unun kanında değişen düzeylerde alkol tespit edilmiştir. Olguların tıbbi geçmişi ile ilgili bilgi yalnızca iki olguda, ölü muayene tutanaklarında yer almıştır. Sonuç: Ulaştığımız dosyalar içindeki belge ve bilgiler dalış kazasının etraflı değerlendirilmesi için yetersizdir. Otopsiyi gerçekleştirecek olan hekim, olaylı dalışın detayları, dalış donanımı ve olay yeri inceleme raporları konusunda bilgilendirilmelidir. Geriye dönük sağlıklı inceleme yapılabilmesi için ölümcül dalış kazalarıyla ilgili standart bir arşivleme sistemi ve veri tabanı oluşturulması uygun olacaktır. Elli iki olgunun belgeleriyle yaptığımız değerlendirme sonuçları, yaş, cinsiyet, ölüm sebebi ve dalış amacı açısından, bu konuda yapılmış diğer çalışmaların sonuçlarıyla uyumludur.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study it was aimed to reach the documents regarding fatal diving accidents at archives of the forensic medicine unites of Turkish Ministry of Justice and Turkish Underwater Sports Federation, to evaluate the cases in terms of age, sex, reason of death, preexisting medical problem, types of diving, aim of diving, distribution according to years and moths, and the techniues of autopsy. Material and Methods: The records of fatal diving accidents were reached in the archives of last 7 years, at the forensic medicine units in İstanbul, Adana, İzmir, Bursa, Mersin, Çanakkale, Aydın and Muğla and at Turkish Underwater Sports Federation, in order to review the documents in accordance with the aim of the study. Results: A total of 52 autopsy reports regarding diving fatalities were reached. Out of the dives resulted with accidents, 28 dives were breath-holding, 20 dives were SCUBA and two dives were surface supplied. Most of the accidents were recorded between May and October. Majority of the cases (94%) were male and the average age was 38,6. The most frequent reported cause of death was drowning. Radiological screening before the autopsy was performed in only four cases. The special autopsy techniques that should be performed in diving fatalities were done in 17% of the cases. Coronary arteriosclerosis detected in 38% of the cases and different alcohol levels in the bloods were found in 19% of the cases. There were only two cases whose records included some information about medical history. Conclusion: The documents we reached were not sufficient enough to be able evaluate the fatal diving accidents. The forensic physician, who performs autopsy when there is a diving fatality, should be informed about the details of eventful diving, investigation of diving gears and diving accident scene. Establishing a standard archiving system and database about fatal diving accidents will enable to perform such studies in an easy way. The results of the evaluation of 52 cases in terms of age, sex, aim of the dives and cause of deaths were in accordance with previous studies.