Sualtı olay yeri incelemesinden elde edilen parmak izi delillerinin modelleme yolu ile değerlendirilmesi
Underwater scene of evidence obtained from the fingerprint evaluated by modeling
  1. Tez No: 326331
  2. Yazar: YAKUP GÜLEKÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH CENGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Sualtı olay yerinden elde edilen gözenekli (kâğıt, ahşap) ve gözeneksiz (cam, metal, plastik) yüzeylerde gelişen parmak izlerinin delil olabilme süresinin değerlendirmesi için tatlı ve tuzlu su ortalarından yararlanıldı. Ayrıca; kontrol grubu olarak hava ortamındaki parmak izleri ile tatlı su ve tuzlu su ortamındaki yağlı parmak izleri kullanıldı.Parmak izi gelişiminin farklı olduğu aydınlatılmış onamları alınan biri bayan üç kişi seçildi. Sualtına yerleştirilen materyallerin gerçek bir olay yerinde gerçekleşebilecek şartlar sağlandı.Farklı su ortamlarındaki çeşitli yüzeyler 2 günlük ve 10 günlük periyotlarda çıkarıldı. Yüzeyin cinsine göre İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü Olay yeri inceleme ve Kimlik Tespit Şube Müdürlüğüne bağlı vücut izi laboratuvarlarında süper glue, iyot buharı, DFO, gümüş nitrat ve ninhidrin yöntemleri ile parmak izi gelişip/gelişmediği değerlendirildi. Tasnif edilebilir izlerin fotoğrafları çekildi.Çalışmanın sonunda; farklı yüzeylerin hangi su ortamında (tatlı su, tuzlu su) daha kaliteli izlerin oluşabileceği ve sualtında ne kadar süre delil olarak kalabileceği değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
For evaluating the period of being an evidence of fingerprints that obtained from porous (paper, wood) and nonporous (glass, metal and plastics)surfaces at underwater crime scenes; fres water and salt water environment was used. Moreover; fingerprints subjected to air and oily fingerprints from fresh and salt water environment was used as control group.Three people (one of them is woman) with different fingerprints was selected and their informed consents was taken. Real crime scene conditions was provided for the materials placed inside the water.Several surfaces at different water environments were collected in every two days and ten days. Formation of fingerprints was confirmed by Super Glue, İodine Vapour, DFO, Silver Nitrate and Ninhydrin methods applied at İstanbul Directorate of Security Crime Scene İnvestigation and İdentification Department Laboratories. Fingerprints that could be classified were photographed.At the end of the study, the water environment (fresh or salt) that is suitable for different surfaces to form qualified traces and the period they could stay in water as an evidence was determined.