Türkiye'de konut sektörü
Reidency sector in Turkey
  1. Tez No: 63963
  2. Yazar: NAZIM ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALPER GÜVEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
VIII ÖZET Hızlı Nüfus artışı, tarımdaki yapısal değişim, sosyal ve kültürel gelişmeler ve kırdan kente göç sonucu ortaya çıkan konut ihtiyacı konut sektörüne ayrı bir önem kazandırmıştır. Türkiye'de II.Dünya savaşı sonrası girilen hızlı kentleşme süreci özellikle büyük kentlerde konut ihtiyacının artmasına neden olmuştur.Konut arzı ile konut talebi arasındaki ilişki büyük ölçüde bozulmuştur. Dar ve orta gelirli ailelerin konut edinmelerinin sağlanması ve kentleşme sürecinde ortaya çıkan düşük standartlı yaşam çevrelerinin düzeltilmesi amacıyla politikalar ve programlar geliştirilmesi zorunlu olmuştur. Konutun başka bir nesneyle ikame edilememesi,konut piyasasma diğer piyasalardan farklı bir nitelik kazandırmakta ve devletin bu piyasaya müdahale etmesini gerekli kılmaktadır.Uygulanan politikaların başarısı ise ülkenin sosyo ekonomik koşullarına bağlı bulunmaktadır. Konut yalnızca bir barınak değil, aym zamanda,dayamklı bir tüketim malı,aileler ve kişiler için bir güvence kaynağı,bir yatırım aracı, emeğin yeniden üretildiği yer ve yaşam çevresinin oluşumunda yapı taşıdır.Bu işlevlerinden dolayı konut, sosyo-ekonomik bir nitelik arz etmektedir. Bu çalışmada konut sektörünü, ekonomik yönden incelenmeye çalışılmıştır. Konut sektörünün ekonomik önemi, GSMH ve yatırımlar içindeki yeri, istihdam, işgücü, ekonomik konjonktür ve diğer sektörler açısından önemi, konut talebi, konut arzı, konut arz ve talebini belirleyen etmenler ele alınmıştır. Cumhuriyetin ilanından günümüze kadar uygulanmış olan konut politikaları, konut sektörünün en önemli sorunlarından finansman, uygun konut üretim teknoloj isinin belirlenmesi, arsa spekülasyonu ve gecekondulaşma, kayıt dışı ekonominin yaygınlığı, kiracılık ve kiralık konut sorunları üzerinde durularak bu soruların çözümüne yönelik öneriler getirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
IX SUMMARY Coming into existence as a result of fast population increase, sociological and cultural developments and migration from rural areas to urban areas, housing need, has given an importance to residency sector. By the fast urbanization process after the II. Wold war,in Turkey, the housing need increased in big cities. The relation between housing demand and housing supply has degenerated. New policies and programs has been required to reach the purposes of the low and middle incomed families to have a resident and to regulate the low standard life circles. Since it is not possible to replace the house with another object,the resident market carries an original characteristics and makes state obligatory to intervene to this market. The success of the policies depends on the social and economical condition of the country. Resident is only nly a house but also a lasting consumer goods, a security subject for people and family, an investment tool, a place where the labour is reproduced and a major area for living environment. Because of these functions, resident has a social-economic character.: In this study, the economic aspect of the residency sector is searched. Regarding the economic aspect of the residency sector, the place of the housing in GNP,employment, labour, the importance of the subject in economy and other sectors, housing demand and supply and the factors that determine the mentioned demand and supply are invested in the study. The housing policies from the early years of Turkish Republic, as the main problem of the residency sector, the financement, the determinance of the aviliable housing product technology, land speculation and squatter housing, great unregistered economy, the problems of renthood and houses for rent are searhed in order to reach some propositions to solve the problem of the housing.