Türkiye'de konut sektörünün ekonomik analizi ve finansmanı
  1. Tez No: 36438
  2. Yazar: TÜLAY CİHAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. RANA EŞKİNAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
ÖZET İnşaat sektörü, ekonominin dinamizmini sağlayan lokomotif sektör niteliğine sahiptir. Sektör, bireylerin temel ihtiyaçlarından biri olan barınma ihtiyacını karşılayarak sosyal yapıyı dengeleyen önemli bir konuma sahiptir. Konut, toplumda insanlar için fiziksel ve psikolojik korunumun sağlanması için temel göstergelerden birisidir. Toplumda psikolojik ve fiziksel korunumun sağlanamaması durumunda sosyal barışın sağlanması mümkün değildir. Ülkemizde konut ihtiyacının boyutu, Ankara'nın başkent olmasıyla genişlemiştir. Buna bağlı olarak kırdan kente göçün hızlanması ve aşın nüfus artışı konutu bir sorun olarak ortaya çıkarmıştır. Konutun ikame edilmeyen bir temel gereksinim oluşu, devletin konut sektörüne müdahalesini zorunlu kılmıştır. Türkiye'de toplumsal ve ekonomik boyutlara ulaşan konut sorununa kalkınma planlarında yer verilmiştir. Ancak devletin konut politikalarının başarısı ülkenin sosyo ekonomik koşullarına ve bu politikalara yeterli işlerliğin kazandırılmasına bağlıdır. Türkiye'de bugüne kadar konut sektörüyle ilgili olarak bir çok uygulama yürürlüğe girmiştir. Fakat bu uygulamaların aksaklıklar ve yanlışlıklar içermesi ve yüksek enflasyonun bireylerin tasarruflarını ve satın alma gücünü büyük ölçüde azaltması, istenen başarı düzeyine ulaşılmasını engellemiştir. Bu çalışmanın amacı, ülkemizdeki konut sektörünün ekonomik analizim ve uygulanan konut finansman yöntemlerini ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Construction sector has the leading quality providing the dynamics of economy. It has a remarkable position balancing the social structure by supplying the accomodation place which is one of the basic needs of a person. Housing is one of the essential indicators to maintain physical and psychological protection of human beings in the society. If it is not maintained, social-peace cannot be maintained either. The extent of housing problem has widened since Ankara became the capital. Relatively the movements from the countryside to the cities and rapid increase of population has resulted in the housing problem. Since housing is an unexchangeable basic need the state had to involve in the construction sector. Housing problem; which became societal and economic phenomenon, took place in development plans. However the success of state's housing policy depends on socio-economic conditions of the country and also on the way how that policy applied. There have been several applications in Turkey regarding to the construction sector. But some lacks and mistakes involved in, extremely high inflation lowering the value of people's savings and buying power were well known obstacles in achieving the required level of success. The purpose of this study is the economical analyse of construction sector and is to point out housing financial systems applied.