İşletmelerde büyüme amacının gerçekleştirilmesinde teknolojik değişimin rolü (Sivas ESTAŞ işletmesinde bir uygulama
The Role of the technological change in achieving the growth of businesses. An ampirical research at ASTAŞ in Sivas
- Tez No: 63962
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN EKİNCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
VI ÖZET Gelişen rekabet şartlarının bir sonucu olarak, işletmeler hayatta kalabilmek için büyümek zorundadırlar. Bu amacı gerçekleştirmedeki önemli unsurlardan birisi de teknolojik değişimdir. İşletme teknolojik değişim sürecinde sağlıklı bir değişim için gerek işletmenin mevcut durumu gerekse işletmenin içinde bulunduğu çevresel şartlan dikkate almalıdır. İşletme uygun bir teknolojik değişim geçirdikten sonra, işletmede çeşitli alanlarda büyüme görülmektedir. Personel sayısı ve üretim miktarı artmakta, verimlilik yükselmektedir. Buna karşılık ise birim basma gerekli enerji kullanımı ve hatalı mamul üretimi azalmaktadır. Bu sonuçlara göre teknolojik değişimin işletmelerde büyümeyi olumlu şekilde etkileyen bir unsur olduğunu söylenebilir. Teknolojik değişim geçiren işletme incelenirken dikkate alınması gereken konular incelenerek işletme için en uygun teknolojik değişim şekli belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışmamız teori ve uygulama olarak başlıca iki bölümdür. Teori kısmı dört bölüm halinde incelenerek teknolojik değişim ve büyüme arasındaki ilişki ortaya konmuştur. Uygulama bölümünde ise ESTAŞ işletmesinde 1994 yılının ikinci yansında yapılan teknolojik değişimin öncesi ve sonrası tahlil edilmiş, gerekli veriler alınarak sonuçlar tablo ve grafikler ile değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgulara dayalı olarak öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
VII SUMMARY Organizations must grow in order to maintain their life. Technological change is the main factor in this process. Organizations must take proficiency and environmental conditions into account. Other wise, they can not reach their targets. A change as significant as the one resulting from the implementation of the new technology can have very consequntial impact on the organization. Product and efficiency will be increased and growing will be maintained. Therefore, technological change must be managed carefully. There will be growing in various areas after technological changes. Employment level, production level and productivity will be increased. On the other hand, to use of energy to per unit of product and defective product level will be decreased. All these results show us that technological changes effect the level of growing in an organization. This study is a combination of five parts. The first four parts are related to the theoretical, the last one is related to the emprical subject. In the theoretical parts technological change and the effects of the growing are studied.The emprical part of the study deals with before and after technological change which effects the organization ESTAŞ. Then comparing before and after results of the technological change, the findings were evaluated and some suggestions were given to its problems.