Ortaöğretim din kültürü ve ahlak bilgisi dersinde 7e öğrenme modelinin kullanımı
Using 7e learning model in secondary religious culture and ethics course
- Tez No: 639655
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAFİNAZ ASRİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 234
Özet
Yapılandırmacılık öğrenciyi ve öğrencinin geçirdiği zihinsel süreçleri merkeze alan, öğretimden çok öğrenme üzerinde duran bir yaklaşımdır. Bu yaklaşımda öğrenme, öğrencinin ön bilgileriyle yeni bilgileri ilişkilendirerek, bütünleştirerek yeni anlamlar oluşturduğu aktif bir süreçtir. Yaklaşımın eğitim ortamlarına yansımaları farklı şekillerde olabilmektedir. Bunlardan biri öğrenme-öğretme süreçlerinde yaygın olarak kullanılan 7E öğrenme modelidir. Söz konusu model, öğretmen rehberliğiyle öğrencinin derste daha aktif bir öğrenme süreci geçirmesinde ve öğrenci-öğretmen etkileşiminin sistematik bir şekilde gerçekleştirilmesinde önemli bir role sahiptir. Önemi ve eğitimdeki etkinliği dikkate alınarak bu araştırmada, ortaöğretim din kültürü ve ahlak bilgisi dersinde 7E öğrenme modelinin kullanımı konu olarak seçilmiştir. Çalışmada ortaöğretim din kültürü ve ahlak bilgisi dersinde 7E öğrenme modeline uygun etkinlik örnekleri geliştirerek bu modelin uygulanabilir olup olmadığı ortaya koymak amaçlanmıştır. Bu bağlamda 7E öğrenme modelinin ortaöğretim din kültürü ve ahlak bilgisi dersinde uygulanabilirliğinin örnek ders işlenişlerine dayalı olarak nasıl ortaya konabileceği sorusuna cevap aranmıştır. Nitel araştırma özelliği taşıyan bu çalışmada doküman inceleme, betimsel analiz ve örnekleme tekniklerinden yararlanılmıştır. 2018-2019 yılından itibaren uygulanmaya başlanan ortaöğretim din kültürü ve ahlak bilgisi öğretim programından örneklem olarak seçilen 9. sınıf“Bilgi ve İnanç,”10. sınıf“Allah, İnsan İlişkisi,”11.sınıf“İnançla İlgili Meseleler”ve 12. sınıf“Güncel Dini Meseleler”üniteleri için yapılandırmacı öğrenme yaklaşımında başvurulan yöntem ve tekniklerle 7E öğrenme modeline uygun etkinlik örnekleri tasarlanmıştır. 7E öğrenme modeli çerçevesinde hazırlanan bu etkinliklerin ortaöğretim din kültürü ve ahlak bilgisi derslerinde kullanılması öğrencilerin öğrenme-öğretme sürecinde anlamlı ve kalıcı öğrenmeler gerçekleştirmesinde önemli bir işlev görecektir. Ayrıca çalışma sınırları ölçüsünde ortaya koyduğu bilgiler ile daha sonra yapılacak yeni akademik araştırmalara kaynaklık ve örneklik teşkil edecektir. Çalışma sonucunda, 7E öğrenme modelinin ortaöğretim din kültürü ve ahlak bilgisi dersine rahatlıkla uyarlanabilir bir model olduğu ve bu modele uygun geliştirilen etkinliklerin öğrencilerin anlamlı ve kalıcı öğrenmeler gerçekleştirmesinde etkili olacağı kanaatine ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Constructivism is an approach that focuses on learning rather than teaching, which centers the student and the mental processes that the student undergoes. In this approach, learning is an active process in which the student creates new meanings by associating and integrating new information with prior knowledge. Reflections of the approach to educational environments can take different forms. One of them is the 7E learning model, which is widely used in learning-teaching processes. The model in question has an important role in the student's having a more active learning process in the lesson and systematic realization of student-teacher interaction. Considering its importance and its effectiveness in education, in this research, usage of 7E learning model in Secondary Education Religious Culture and Ethics course was chosen as the subject. In the study, it was aimed to put forward whether the 7E learning model is applicable in Secondary Education Religious Culture and Ethics Course by developing appropriate activity samples belonging this model. In this context, an answer was sought for the question of how the applicability of the 7E learning model in Secondary Education Religious Culture and Ethics course can be revealed based on sample lessons. In this qualitative study, document analysis, descriptive analysis and sampling techniques were used. With the methods and techniques used in the constructivist learning approach, activity examples suitable for the 7E learning model were designed for 9th grade“Knowledge and Faith”, 10th grade“Allah, Human Relationship”, 11th grade“Faith Related Issues”and 12th grade“Current Religious Issues”units that are selected as a sample from the secondary education religious culture and moral education curriculum, which has been implemented since 2018-2019. Use of these activities prepared within the framework of the 7E learning model in Secondary Education Religious Culture and Ethics lessons will play an important role in the students' achieving meaningful and permanent learning in the learning-teaching process. In addition, it will constitute a resource and an example for new academic researches to be carried out later with the information it has revealed within the limits of study limits. As a result of the study, it was concluded that the 7E learning model is a model that can be easily adapted to secondary school religious culture and Ethics lesson and that the activities developed in accordance with this model will be effective for students to realize meaningful and permanent learning.