Ortaöğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi öğretim programı ve ders kitaplarının kök değerler açısından incelenmesi (9-12. sınıflar)
An analysis of the secondary education Religious Culture and Moral Knowledge course curriculum and textbooks in terms of core values (Grades 9–12)
  1. Tez No: 976991
  2. Yazar: HANİFİ AKGÜL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAYATİ TETİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Din, Education and Training, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, Ortaöğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi öğretim programı ile 9-12. sınıf ders kitaplarını kök değerler açısından incelemektir. Araştırmanın konusunu DKAB dersinde kök değerlerin öğretim sürecindeki yeri oluşturmaktadır. Araştırmanın problemi, kök değerlerin öğretim programı ve ders kitaplarında nasıl temsil edildiğini ve bu temsilde ne tür farklılıklar bulunduğunu belirlemektir. Araştırma, nitel araştırma yöntemlerinden doküman analiziyle yürütülmüş; veriler betimsel analiz tekniğiyle değerlendirilmiştir. Tezin birinci bölümünde değerler ve kök değerler kavramsal olarak tanımlanmış, on kök değerin açıklamaları yapılmış ve konuyla ilgili literatüre yer verilmiştir. İkinci bölümde, öğretim programı ve ders kitapları kök değerler açısından analiz edilerek bulgular yorumlanmıştır. Üçüncü bölüm ise sonuç ve öneriler kısmından oluşmaktadır. Araştırma bulgularına göre, ders kitaplarında kök değerler farklı düzeylerde temsil edilmekte, özellikle sorumluluk, sevgi, saygı, yardımseverlik ve dürüstlük değerleri öne çıkmaktadır. Buna karşın, özdenetim ve vatanseverlik gibi bazı değerler sınırlı düzeyde yer almakta veya bazı ünitelerde hiç işlenmemektedir. Ayrıca, konu başlıkları arasında değer temsili açısından dengesizlikler bulunduğu ve öğretim programıyla ders kitapları arasında tam bir uyum olmadığı belirlenmiştir. DKAB dersinde kök değerlerin öğretimi büyük ölçüde gerçekleşmekte, ancak değerlerin daha dengeli ve sistematik biçimde ele alınması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the secondary education Religious Culture and Moral Knowledge course curriculum and the textbooks for grades 9-12 in terms of core values. The research focuses on the place of core values in the teaching process of the RCMK course. The research problem seeks to determine how core values are represented in the curriculum and textbooks and to identify the differences in these representations. This research was conducted using the document analysis method, one of the qualitative research approaches, and the data were evaluated through descriptive analysis. In the first chapter of the thesis, concepts of values and core values are defined, the ten core values are explained, and related literature is reviewed. The second chapter analyzes and interprets the curriculum and textbooks in terms of core values. The third chapter consists of the conclusions and recommendations. According to the research findings, core values are represented at varying levels in the textbooks, with responsibility, love, respect, helpfulness, and honesty being the most prominent values. Conversely, some values such as self-control and patriotism are represented to a limited extent or are not addressed at all in certain units. Additionally, significant inconsistencies were found in the distribution of values across topics, and a complete alignment between the curriculum and textbooks was not observed. As a result, while the teaching of core values in the RCMK course is largely achieved, it is concluded that these values should be addressed in a more balanced and systematic manner.