Constructions and simplicity of the Mathieu groups
Mathieu gruplarinin oluşturulmasi ve basitliği
  1. Tez No: 639674
  2. Yazar: METE HAN KARAKAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MATTHEW JUSTIN KARCHER GELVIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
26 tane sporadik sonlu basit gruplardan 5 tanesi 1861 ve 1873 yıllarında E. Mathieu tarafından keşfedildi. Bu Mathieu grupları tezimizin odak noktası. Tezde bu grupların basitliğini elementer yollarla kanıtladık. E. Witt Mathieu gruplarla kombinatorik bir yapı olan Steiner sistemler arasındaki bağlantıyı fark etti. Biz E. Witt'in grupları oluşturma yolunu takip ettik ve bu yüzden Mathieu grupları Steiner sistemlerin otomorfizması olarak tanımladık. Tezdeki çalışmanın büyük bölümü de bu Steiner sistemlerin oluşturulmasına dayanıyor. Oluşturma metodlarından ikisi sonlu geometriye, biri ise Golay kod teorisine dayanıyor.
Özet (Çeviri)
Of the 26 sporadic finite simple groups, 5 were discovered by E. Mathieu in 1861 and 1873. These Mathieu groups are the focus of this thesis, where we will prove their simplicity using elementary methods. E. Witt realized a connection between the Mathieu groups and certain combinatorial structures known as Steiner systems. We will follow his construction to define the Mathieu groups as the automorphism groups of certain Steiner systems. Much of the work of the thesis lies in the construction of these Steiner systems, which we achieve by using both methods from finite geometry and the theory of Golay codes.