Fatigue behavior of spot welds
Punta kaynaklarının yorulma davranışı
- Tez No: 152569
- Danışmanlar: PROF.DR. ÖKTEM VARDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
VI ÖZET PUNTA KAYNAKLARININ YORULMA DAVRANIŞI Direnç punta kaynağı işlemi özellikle otomobil olmak üzere sanayide yaygın bir şekilde kullamlmaktadır. Bu tip birleştirme yöntemi, aynı zamanda üretim yöntemlerinin öncelikli beklentileri olan basitliği, ucuzluğu ve tabiki güvenilirliği şartlarımda yerine getirmesinden dolayı yaygm bir şekilde kullamlmaktadır. Punta kaynağı ile yapılmış makina komponentleri sanayide yaygın bir şekilde kullanılmasından dolayı, punta kaynağının yorulma ömrünün tahmini çok önemlidir. Sonuç olarak son otuz yılda çok daha yoğun olmak üzere son yıllarda bu konu üzerindeki çalışmalar oldukça yoğundur. Bu çalışmada, ilk olarak punta kaynağı yorulma tahmin metotları incelendi, ikinci olarak, kapalı döngülü hidrolik sisteme sahip MTS (Malzeme Test Sistemi) test cihazı kullanılarak farklı gerilme yükleri altında (210 N ile 350 N arasında değişiyor) kayma gerilmesine dayanıklı yanlardan güçlendirilmiş numune için uygun kullanım zamanlan deneysel olarak tesbit edildi. Bu çalışmada, deneysel çalışmalar farklı frekanslar için tekrar edilmedi. Çünkü daha önce yapılan çalışmalardan biliniyorki, özellikle küçük frekanslar (1,2 yada 3 Hz. gibi) arasındaki değişmelerden dolayı deneysel çalışmaların sonuçlarında önemli bir farklılık oluşmamaktadır. Sonuç olarak, herbir yük durumu için, hasar oluşması için gerekli olan devir sayısı elde edildi Bu deneysel çalışmalar, sözkonusu numunenin güvenilir ömrünü tesbit edebilmek için yeteri kadar veri elde etmek için, farklı yüklerde tekrar edildi. Sonuç olarak punta kaynağı ile elde edilmiş numuneler için uygun ömür tayini (yani kayma gerilmesine dayanıldı güçlendirilmiş numune için) bu tezin öncelikli amacıdır. Deneysel çalışmaya ilave olarak, ayrıca sözkonusu bu numune için sonlu elemanlar yöntemi kullamlarak modeller geliştirildi ve yapılan gerilme analizi ile punta etrafındaki gerilme dağılımı ve yığılması saptandı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT FATIGUE BEHAVIOR OF SPOT WELDS The resistance spot welding process is widely used in industry, especially in automotive industry. This type of joining method is used widely because of its simplicity, cheapness and of course reliability which are significant aspects of manufacturing processes. Because the spot welded specimens are used widely in industry, the spot weld fatigue life predictions are very important So, intense scientific studies have been carried out on this subject for years, especially for the last 30 years. In this dissertation, firstly the spot weld fatigue life prediction methods were reviewed. Secondly, using Material Testing System (MTS) test machine that has closed loop servo-hydraulic control system, the suitable lives for modified tensile shear specimen under different pure tension loads (changing from 210 N to 350 N) were determined experimentally. All experiments were conducted at 1-3 Hz. loading frequency; no effect of frequency is expected in this range. For every load condition, the numbers of cycles to failure were obtained. These experimental studies Were carried out for different loads in order to obtain sufficient data to predict the S-N curve behavior. Hence, it can be said that fatigue life predictions of spot welded constructions, which is modified tensile shear specimen in this study, is the main objective of this study. In addition to the experimental study a numerical study has been carried out. Finite element model of the tensile shear specimen was generated using ANSYS and the resulting stress distribution discussed.