Benazir Butto'nun hayatı ve Pakistan kültür hayatına etkisi
Benazir Butto's personal life and her effect on cultural life of Pakistan
- Tez No: 639703
- Danışmanlar: PROF. DR. ASUMAN ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyografi, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Biography, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Urdu Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Benazir Butto, 21 Haziran 1953'te Karaçi' de Zülfikar Ali Butto ile Nusret Begüm Butto' nun ilk çocuğu olarak dünyaya geldi. Pakistanlı bir baba ve İranlı bir annenin çocuğu olarak harmanlanmış bir doğu kültüründe yetişti. Küçük yaştan itibaren batı eğitimi almaya başlayan Benazir, anne ve babasının siyasi bir kimliğe bürünmüş olmaları hasebiyle siyasetle erken tanıştı. Siyasi bir ailede yetişmenin avantajlarını ve dezavantajlarını yaşadı. Mitinglerde büyüdü, bürokrasiyi ve siyaseti yaşayarak öğrendi. Pakistan'ın en iyi okullarında eğitim gördü. Babası tarafından on beş yaşında yurt dışında eğitim görmek üzere Amerika'daki Harward Üniversitesi'ne ve ardından da İngiltere'de yüksek lisansını tamamlamak üzere Oxford Üniversitesi'ne gönderildi. İleri görüşlü bir ailenin çocuğu olmanın avantajlarını kullanarak kendini geliştirdi. Anne ve babası tarafından sürekli yönlendirilen, iki liderin gölgesinde yetişen Benazir,“bu hayatı ben seçmedim, o beni seçti ”diyerek durumunu özetlemiştir. Dışişleri Bakanlığı' nda bir kariyer planlayan Benazir, babasının hükümetine askeri darbe yapılması sonucunda, onu hapisten kurtarmak ve partide yarım kalan işlerini tamamlamak üzere siyasete atılmış, ardından babasının idam edilişi ile hem onun ardından atılan iftiraları temizlemek hem de babasının başlattığı demokrasi nöbetini devam ettirmek üzere Başbakanlık mücadelesine girmiştir. Defalarca ev hapsine, sürgüne ve hapsedilmesine rağmen mücadelesinden vazgeçmeyerek Pakistan halkına vefa borcunu ödemek üzere her türlü zorluğa katlanıp tüm dünyaya Müslüman bir ülkenin kadın bir lider tarafından yürütülebileceğini kanıtlamış, Pakistan'ı uluslararası arenada çok iyi bir şekilde temsil etmiştir. Şehit lider, babasının öldüğü yaşta, babasının öldüğü yerde uğradığı suikast sonucu hayata gözlerini yummuştur.
Özet (Çeviri)
Benazir Bhutto was born as the first child of Zulfiqar Ali Bhutto in Karachi on June 21, 1953.She grew up in an eastern culture blended as a child of a Pakistani father and an Iranian mother. she became acquainted with politics early because of their impersonation. She experienced the advantages and disadvantages of growing up in a political family. He grew upin rallies and learned bureaucracy and politics. She was educated in the best schools ofPakistan. She was sent by his father to America to study abroad at the age of fifteen and then to Oxford to complete his master's degree in England. She developed himself using the advantages of being a child of a forward-thinking family. " I didn't choose this life, he chose me, Benazir summed up his situation. As a result of a military coup against his father'sgovernment, Benazir, who was planning a career in the Foreign ministry, was thrown intopolitics in order to save him from prison and complete his unfinished business in the party.Although She has been kept under house arrest, deportation and imprisonment for manyyears, she has endured all kinds of difficulties to pay her loyalty to Pakistani people and hasproved to the whole world that a Muslim country can be ruled by a female leader. She hasrepresented Pakistan in the international arena very well .At the age of his father's death,Shedied in the assassination of his father where he died.