Organafosfor bileşiklerinin iyon seçici özelliklerinin incelenmesi
Investigation of ion selectivity propertias of organophosphorus compounds
  1. Tez No: 150033
  2. Yazar: NURAY YELKEN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HASAN NAZIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZET Yüksek lisans Tezi ORGANOFOSFOR BİLEŞİKLERİNİN İYON SEÇİCİ ÖZELLİKLERİNİN İNCELENMESİ Nuray YELKEN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilim Dalı Danışman: Yrd. Doç. Dr. Hasan NAZER Bu çalışmada önce salisil aldehitin, 2-hidroksietil amin ile olan reaksiyonundan l-[(2-m^oMetü)iminometil]-2-hidroksibenzen (C7H17NO2) schiff bazı hazırlanmıştır. Dietilfosfitin (HPO(OEt2) schiff bazlarına katılması reaksiyonundan N-(2-hidroksietil)amino-(2' hidroksifenil)metilfosfonik asit monoetilesteri (CuH18N05P) organofosfor bileşiği sentezlenmiş ve bu bileşiğin bakır asetat (Cu(CH3COOH)a) ile etldleştirilmesinden bakır kompleksi hazırlanmıştır ( CuH16N05PCu.2H20 ) ve bu kompleksten, grafite kaplanmış PVC membran elektrot hazManmıştır.Hazırlanan elektrotun kalsiyum iyonlarma karşı cevap verdiği çalışma aralığı 10“2 -10”5 M olarak bulunmuştur.Elektrotun çalışma pH aralığı 2,5 - 9 olarak tespit edilmiş ve diğer iyonlara karşı seçicilik katsayıları hesaplanmışlar. 2004, 44 sayfa ANAHTAR KELİMELER : organofosfor bileşikleri, iyon seçici, İSE
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis INVESTIGATION OF ION SELECTIVITY PROPERTIES OF ORGANOPHOSPHORUS COMPOUNDS Nuray YELKEN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Chemistry Supervisor: Asst. Prof. Dr. Hasan NAZIR In this studt, l-[(2-Mdrohsiethü)iminimethil ]-2-hidroksiphenyl (C7H17N02 ) Schiff base based of salicilaldehide and 2- hidroksiethil amin. Diethilphosphids (HPO( QEt2) to join reaction in schiff bases, N-( 2-hidroksiethil )amino-( 2'-hidroksiphenyl)methilphosfonic acid monoethilesther (CnHlgN05P ) synthesize and to preperated Cu (E) schiff base complex. A new PVC membrane electrode based on Cu (II) Schiff base complexes. This elektrode exhibits a linear Nernstian response over the concentration rang of 10“2-10 ”5 M. The optimum working range was found to be ph 2,5 - 9. The potentiometric selectivity coefficients for some cations were evalueted by the mixed solution method. 2004, 44 pages KEY WORDS : organophosphorus compounds, ion selective, ÎSE 11