Genç Kadın Mecmuası'nın transkripsiyonu ve değerlendirilmesi (s.84-160)
Transcription and evaluation of Young Women's Mecmuası
- Tez No: 639705
- Danışmanlar: PROF. DR. HİLMİ BAYRAKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 273
Özet
Genç Kadın Mecmuası içeriğinde birçok konu barındıran bir mecmuadır. Toplamda 10 sayıdan oluşan mecmuanın ilk 5 sayısı transkripte edilmiş olup tezde altıncı sayıdan itibaren transkripti yapılmıştır. Böylece Genç Kadın Mecmuasının tüm sayılarının transkripti tamamlanmıştır. Bu çalışmada Genç Kadın Mecmuası transkripsiyon ve değerlendirilmesi 4 bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde Osmanlı Basın Tarihi, ikinci bölümünde tarih boyunca Türk Kadını ve Basın Hayatında Kadın, üçüncü bölümünde Genç Kadın Mecmuasının Değerlendirilmesi, dördüncü bölümde de Genç Kadın Mecmuasının Transkripsiyonu bulunmaktadır. Yayınlanan makale, haber ve ilanların konularına göre tasnifi yapılırken mecmuanın sayı ve sayfaları da olduğu gibi gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Young Women Magazine is a magazine that contains many topics. The first 5 issues of the magazine consisting of 10 numbers in total were transcribed and transcribed from the 6th issue in the thesis. Thus, the transcript of all issues of the Young Women Magazine was completed. In this study, the Young Woman Magazine consists of 4 parts of transcription and evaluation. In the first part of the study, there is the Ottoman Press History, in the second part, Turkish Women and Women in Printing Life, in the third part, the evaluation of the Young Women Magazine, and in the fourth part, the Young Women Magazine is Transcribed. While the articles, news and announcements are classified according to the published articles, the numbers and pages of the magazine are shown as they are.