Son 10 yılda Hacettepe Üniversitesi İhsan Doğramacı Cocuk Hastanesi'nde yatırılarak izlenen komplike pnömonili çocukların klinik, radyolojik, mikrobiyolojik özelliklerinin incelenmesi ve prognostik faktörlerin belirlenmesi
Examining the clinical, radiological and microbiological features of children with complicated pneumonia who were hospitalized in Hacettepe University İhsan Doğramaci Children's Hospital in the last 10 years and determining the prognostic factors
  1. Tez No: 639712
  2. Yazar: CANAN CAKA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELMAS EBRÜ YALÇIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Hastanemizde son yıllarda literatürde görüldüğü gibi komplike pnömoni (parapnömonik plevral efüzyon, ampiyem, nekrotizan pnömoni, akciğer apsesi gibi durumların eşlik ettiği pnömoni) sıklığında artış görülmektedir ve bu durum çocuklarda artmış morbidite ve mortalite nedeni olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışma son on yılda komplike pnömoni gelişen ve yatırılarak tedavi edilen çocuk hastaların demografik ve klinik özelliklerini incelemeyi; komplike pnömoni ile ilişkili olabilecek değişkenleri belirlemeyi; hastalığın prognozunu, hastanede yatış süresini tahmin etmede kullanılabilecek klinik ve laboratuvar parametreleri belirlemeyi amaçlamaktadır. Çalışmadaki 204 hastada en az bir komplikasyon mevcuttu ( 160 (%48) parapnömonik efüzyon, 56 (%18) atelektazi, 37 (%12) nekrotizan pnömoni, 36 (%12) ampiyem, 19 (%6) akciğer absesi, 14 (%4) pnömotoraks), 99 hasta herhangi bir komplikasyon olmadan pnömoni tanısıyla yatırılarak tedavi edilmişti. Yaş ortalaması, kadın/erkek cinsiyet oranı, prematür doğum öyküsü, ortalama anne sütü alma süresi, okula/kreşe gitme durumu, influenza aşısı olma durumu, evde sigara içilme durumu, hastaneye başvurmadan önce geçirilen ateşli gün sayısı, hastaneye başvurmadan önce oral antibiyotik kullanma durumu ve ortalama antibiyotik kullanma süresi açısından karşılaştırıldığında komplike olan ve olmayan grupta istatistiksel olarak anlamlı bir fark görülmedi. Komplike pnömonili hastaların pnömokok aşısı ile aşılanma oranının daha düşük, hastaneye başvurmadan önceki semptom süresinin daha uzun, en yüksek ateş değerinin daha düşük, ibuprofen kullanma oranının daha yüksek, başvuruda göğüs ağrısının daha fazla, malnütrisyon oranının daha yüksek, başvuru tetkiklerinde anemi, trombositoz, hipoalbuminemi, eritrosit sedimentasyon hızı ve C-reaktif protein yüksekliği saptanma oranının daha yüksek olduğu görüldü. Komplike pnömonili hastalarda prognositk faktörleri belirlemek amacıyla çeşitli etkenlerin sonuç değişkeni olarak hastanede yatış süresi, antibiyotik tedavisi başlandıktan sonra ateşin düşme süresi, plevral sıvı drenaj süresi ve radyolojik bulguların düzelme süresine etkileri incelendi. Prematurite öyküsü, anne sütü alma süresi, okula/kreşe gitme durumu, influenza aşısı olma durumu, evde sigara içilme durumu ve/veya başvuru öncesi oral antibiyotik kullanım hastaneye yatırıldıktan sonra sonuç değişkenlerine etki etmediği saptanmıştır. Hastaların başvuru öncesinde ibuprofen alması, hastada malnütrisyon olması, başvuru anındaki tetkiklerinde anemi, trombositoz, hipoalbuminemi, hiponatremi, CRP yüksekliği olması, plevral sıvının ampiyem karakterinde olması, plevral sıvıda LDH'ın yüksek, glukozun düşük olması, plevral sıvı kültüründe mikroorganizma üretilmesi ve plevral sıvı PZR'da pnömokok DNA'sı izole edilmesi sonuç değişkenleri üzerinde etkili, iyileşme süresini uzatan faktörler olarak saptandı
Özet (Çeviri)
In our hospital, as seen in the literature in recent years, the frequency of complicated pneumonia (pneumonia accompanied by conditions such as parapneumonic pleural effusion, empyema, necrotizing pneumonia, lung abscess) has increased and this is the reason for increased morbidity and mortality in children. This study aims to examine the demographic and clinical features of pediatric patients who have developed complicated pneumonia and treated in the last decade; identifying variables that may be associated with complicated pneumonia; and aims to determine the prognosis of the disease, clinical and laboratory parameters that can be used to estimate the length of hospital stay. In our study 204 patients had at least one complication (160 (%48) parapneumonic effusion, 56 (%18) atelectasis, 37 (%12) necrotizing pneumonia, 36 (%12) empyema, 19 (%6) lung abscess, 14 (%4) pneumothorax), 99 patients were treated with the diagnosis of pneumonia without any complications. When we compare complicated pneumoniae with noncomplicated group there was no statistically significant difference about average age, female/male gender ratio, premature birth history, average breastfeeding time, school / daycare center attendance status, influenza vaccine status, tobacco exposure at home, number of febrile days and use of oral antibiotics before admission to hospital. Patients with complicated pneumonia have lower rate of vaccination with pneumococcal vaccine, longer symptom duration and lower fever before hospital admission, higher ibuprofen use rate, higher chest pain at admission, higher malnutrition rate, higher rate of anemia, trombocytosis, hypoalbuminemia, higher erythrocyte sedimentation rate and higher serum C-reactive protein level. In order to determine prognostic factors in patients with complicated pneumonia, the duration of hospitalization, the defervescence time after the initiation of antibiotic therapy, pleural fluid drainage time and recovery time of radiological findings were investigated as outcome parameters. Premature birth history, duration of breastfeeding, going to school /daycare center, influenza vaccine status, tobacco exposure at home and oral antibiotic use before admission did not affect the outcome variables in complicated pneumonia patients. Ibuprofen use before admission to hospital, malnutrition, anemia, trombocytosis, hypoalbuminemia, hyponatremia, high serum CRP level and detection of microorganism and pneumococci DNA in plevral fluid, high plevral fluid LDH level and low plevral fluid glucose level were determined as factors affecting the outcome parameters and prolonging healing time.