Diz osteoartriti tanılı hastalarda mezoterapinin ağrı, fonksiyonel durum ve yaşam kalitesi üzerine olan etkinliğini değerlendiren randomize ve kontrollü çalışma
Efficacy of mesotherapy for pain, function and quality of life in patients with knee osteoarthritis
- Tez No: 639719
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLŞAD SİNDEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Amaç: Mezoterapi (lokal intradermal enjeksiyon), son yıllarda muskuloskeletal sistem ağrısında alternatif tedavi seçeneği olarak sıklıkla tercih edilen bir tedavi yöntemidir. İntradermal alanda oluşan mikro ilaç birikintisinin altta yatan dokulara yavaşça yayılarak etki ettiği hipotezine dayanmaktadır. Yaptığımız bu çalışmada diz OA olan hastalarda mezoterapinin ağrı, fonksiyonel durum ve yaşam kalitesi üzerine olan etkilerinin araştırılması amaçlanmaktadır. Diz OA'da mezoterapinin etkinliğini değerlendiren randomize kontrollü bir çalışma bulunmamaktadır. Gereç ve Yöntem: Randomize, plasebo-kontrollü, tek-kör ve prospektif olarak planlanan bu çalışmaya ACR kriterlerine göre diz OA tanısı konulan ve çalışmaya alınma kriterlerine uyan 43 hasta (56 diz) dahil edildi. Hastalara haftada bir olmak üzere toplam 4 hafta mezoterapi enjeksiyonu (Mezoterapi grubu) ve serum fizyolojik enjeksiyonu (Kontrol grubu) uygulandı. Hastalar tedavi öncesi, tedavi bitiminden 1 ay ve 3 ay sonra değerlendirildi. Değerlendirmelerde ağrı için Vizüel Analog Skalası (VAS), fonksiyonel durum için Western Ontario Üniversiteleri Osteoartrit İndeksi (WOMAC) ve yaşam kalitesi için Short Form-36 (SF-36) kullanıldı. Bulgular: Toplam 39 hasta (52 diz) çalışmayı tamamladı. Her iki grupta tedavi öncesine göre tedavi sonrası 1.
Özet (Çeviri)
Objective: Mesotherapy (local intradermal injection) is a frequently preferred treatment method as an alternative treatment option for musculoskeletal system pain in recent years. It is based on the hypothesis that the microdrug deposit formed in the intradermal area acts by spreading slowly into the underlying tissues. The aim of this study is to investigate the effects of mesotherapy on pain, functional status and quality of life in patients with knee osteoarthritis. There is no randomized controlled study evaluating the effectiveness of mesotherapy in knee osteoarthritis. Patients and Methods: 43 patients (56 knees) diagnosed with knee osteoarthritis according to ACR criteria were enrolled in this prospective, randomized, single blind, placebo-controlled study according to inclusion/exclusion criteria. The patients received a total of 4 weeks of mesotherapy injection (Mesotherapy group) and normal saline injection (Control group) once a week. The patients were evaluated at baseline, 1 month and 3 months after the treatment. Pain was evaluated by the Visual Analogue Scale (VAS), functional status by the Western Ontario Universities Osteoarthritis Index (WOMAC) and quality of life by Short Form-36 (SF36). Results: A total of 39 patients (52 knees) completed the study.