Antecedents of attitudes toward product placement and effects on attitudes toward brand
Ürün yerleştirmeye yönelik tutumun öncülleri ve markaya yönelik tutuma etkileri
- Tez No: 639720
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SUMEYRA DUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Genç yaşlı fark etmeksizin, gün içerisinde herhangi bir insanı gözlemlediğimizde günlük alışkanlıkların ne kadar çok değiştiğini rahatlıkla görebiliriz. Bunda teknolojik gelişmeler ve internete erişimin kolaylaşmış olması büyük rol oynamaktadır. Günümüzde birçok insan seyahat ederken, bir dersi, toplantıyı ya da otobüsü beklerken, yemek yerken, tatildeyken kısacası çalışmak zorunda olmadıkları her an internetten dizi ya da film izlemekte, müzik dinlemekte, video oyunları oynamakta ya da sosyal medyada vakit geçirmektedir. Artık insanlar eskisi gibi saatlerce televizyon başında oturup tekbir kanal izlemek her türlü reklama maruz kalmak zorunda değildir. Buna ek olarak gelişen teknoloji ve değişen yaşam tarzıyla birlikte, dünyanın her yerinden markalar, dünyanın her noktasına ulaşabilir duruma gelmiştir. Bu durum dünyayı kocaman bir hedef pazar haline getirmiştir. Bu büyük pazarda çok farklı sektörlerden milyonlarca marka yer almakta ve rekabet büyük ölçüde artmaktadır. Markalar rekabet edip hayatta kalabilmek ve rakiplerinin önüne geçebilmek için çok güçlü pazarlama taktikleri geliştirmek ve uygulamak zorundadırlar. Bu noktada ürün yerleştirmenin hayati önem taşıdığını söylemek zor olmamakta, çünkü yukarıda bahsedilen tüm kanallarda ürün yerleştirme uygulanabilmektedir. İnsanların istediği zaman istediği şeyi izlediği, dinlediği, oynadığı ya da okuduğu tüm bu kanallar tüketicilere ulaşmak için büyük fırsatlar sunmaktadır. Bu çalışmanın amacı, pazarlamacılar için hayati önem taşıyan bu kanallardan biri olan dizilerde iki farklı tip ürün yerleştirmenin, tüketicinin marka tutumunu nasıl etkilediğini ortaya koymaktır. Ürün yerleştirme etkili bir pazarlama metodu olmasının yanı sıra eğer doğru şekilde yapılmazsa marka için tehlikeli de olabilmektedir. Bu çalışmada dizi, karakter ve markanın aynı olduğu koşullarda belirgin ve belirgin olmayan ürün yerleştirme türleri ele alınmış ve iki farklı örneklem üzerinde test edilmiştir. Örneklemlerden birinde belirgin ürün yerleştirmelerin marka tutumu üzerine etkisi incelenirken diğerinde belirgin olmayan ürün yerleştirmelerin marka tutumu üzerine etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Regardless of the young and old, when we observe any person during theday, we can easily see how much daily habits have changed. Technologicaladvances and easier access to the internet play a big role in this. Nowadays,many people watch TV or movies, listen to music, play video games or spendtime on social media when traveling, waiting for a lecture, meeting or bus,eating and on vacation whenever they don't have to work. In short, people donot have to be exposed to any kind of advertisement anymore by sitting in frontof the TV for hours, watching a single channel. In addition to this, with the developing technology and changing lifestyle,brands from all over the world can reach every part of the world. This situationmade the world a huge target market. This large market has millions of brandsfrom many different sectors and the competition is greatly increasing. Brandshave to develop and implement powerful marketing tactics in order to competeand survive and stay ahead of their competitors. It is not difficult to say thatproduct placement is vital at this point because product placement can beapplied in all the channels mentioned above. All these channels, where peoplewatch, listen, play or read what they want whenever they want, offer greatopportunities to reach consumers. The aim of this study is to reveal how two different types of productplacement affect the brand attitude of the consumer in one of these channels,series, which is vital for marketers. In addition to being an effective marketingmethod, product placement can be destructive for the brand if not donecorrectly. In this study, the prominent and subtleproduct placement types werediscussed and tested on two different samples under the conditionswhere theseries, character and brand werekeptthe same. In one of the samples, the effectof prominentproduct placements on brand attitude was examined, while in theother, the effect of subtleproduct placements on brand attitude was examined.