Ankara ilinde görev yapan aile hekimliği asistanlarının üst solunum yolu enfeksiyonları, üst solunum yolu enfeksiyonlarında antiviral ilaçların kullanımı ve influenza aşısı konusunda bilgi düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the family medicine residents i̇n Ankara knowledge level about upper respiratory tract i̇nfections, antiviral use i̇n upper respiratory tract i̇nfections and i̇nfluenza vaccine
  1. Tez No: 639718
  2. Yazar: MUSTAFA US
  3. Danışmanlar: UZMAN İREP KARATAŞ ERAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Giriş ve amaç: ÜSYE'ler birinci basamakta en sık poliklinik başvuru sebeplerinden biridir. Hastaların, semptomların ortaya çıkmasının ardından ilk olarak aile hekimine başvurduğu düşünülürse aile hekimlerinin ÜSYE'lerde tanıyı koyarak tedaviye en hızlı ve en doğru şekilde başlaması risk grubundaki hastalar için hayati önem taşımaktadır. İnfluenzadan korunmanın en etkili yolu ise aşılamadır. Bu çalışmamızda Ankara ilinde görev yapan aile hekimliği asistanlarının üst solunum yolu enfeksiyonları, üst solunum yolu enfeksiyonlarında antiviral ilaçların kullanımı ve influenza aşısı konusunda bilgilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Çalışmamız kesitsel tipte bir araştırma olarak planlanmıştır. Çalışma evrenini Ankara ilinde eğitim almakta olan aile hekimliği asistanları oluşturmaktadır. Araştırma verileri araştırıcı tarafından oluşturulan anket formu aracılığı ile toplandı. Anket formları oluşturulurken sıra ile araştırıcı tarafından literatür taranarak amaca uygun anket soruları belirlendi. 6 kısım ve 68 sorudan oluşan katılımcıların ÜSYE , ÜSYE tedavisi, ÜSYE'lerde antiviral kullanımı ve influenza aşısı hakkındaki bilgilerini sorgulayan 4 sayfalık anket formu elde edildi. 15 Mart 2020 ile 15 Mayıs 2020 tarihleri arasında veri toplandı. Veriler SPSS (Windows için 25.0 sürüm, SPSS Inc. Chicago, IL) istatistik programında analiz edilmiştir. Çalışmada p değeri 0,05'ten küçük olan veriler istatistiksel olarak anlamlı kabul edilmiştir. Bulgular: Araştırmamıza katılan toplam 202 hekimden %40,6'sı (n=82) erkek, %58,9'u (n=119) kadın olarak bulundu. Katılımcıların ortalama yaşı 31,34 olarak bulundu. En genç katılımcı 24 yaşındayken en yaşlı katılımcı 53 yaşındaydı. Katılımcıların %28,2'si (n=57) SAHU %71,8'i (n=145) tam zamanlı aile hekimliği asistanı olarak bulundu. Araştırmamıza katılan hekimlerin %67,3'ü (n=136) kendini ÜSYE tanı ve tedavisinde yeterli bulduğunu belirtti. Araştırmamıza katılan hekimlerden mezuniyet sonrası ÜSYE hakkında eğitim alan hekimlerin diğer hekimlere göre önermelere genel olarak daha yüksek oranda doğru yanıt verdiği saptandı. SAHU statüsündeki asistanların tam zamanlı asistanlara göre hemen hemen tüm kategorilerde daha yüksek oranlarda doğru yanıt verdiği saptandı. Hekimlerin ÜSYE'lerde antiviral kullanımı ve grip aşısı konusundaki önermelere daha düşük oranlarda doğru yanıtlar verdiği görüldü. Sonuç: Çalışmaya katılan hekimlerin bir kısmı kendini ÜSYE tanı ve tedavisi konusunda yeterli görmemektedir. Özellikle grip aşısı ve ÜSYE'lerde antiviral kullanımı ile alakalı sorulara verilen yanıtlar bu görüşü destekler nitelikte bulundu. Bu durum katılımcıların bilgi ve klinik pratik eksikliğine bağlandı. Öncelikle hekimlere ÜSYE'ler, grip aşısı ve ÜSYE'lerde antiviral kullanımı hakkında eğitimler düzenlenerek bu konulardaki bilgi eksiklikleri giderilmelidir. Ardından hekimlerin bu eğitimlerden kazanımlarını klinik pratikte uygulamaları sağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Objective: Upper respiratory tract infections (URTI) is the one of most frequent cause of doctor visits in primary care. Patients apply to their family physician shortly after from symptoms occur. Family physicians need to diagnose the illness and treat it rightly as soon as possible because its matter of life and death for the risk group patients. Most effective way to protection from influenza is the vaccine. The aim of the study is evaluating of the family medicine residents in Ankara knowledge level about upper respiratory tract infections, antiviral use in upper respiratory tract infections and influenza vaccine. Materials and Methods: Our study is planned as cross-sectional study and carry out between 15 March 2020 and 15 May 2020. The sample of the study is residents working in Family Medicine Clinics in Ankara Province. A questionnaire that has 68 questions about URTI, URTI treatment, antiviral use in URTI and influenza vaccine administrated to the participants.