Erzurum ilinde yapılan ağaçlandırma çalışmalarının toprak özellikleri üzerine olan etkilerinin zamana göre incelenmesi
Investigation of the effects of afforestation studies on soil features in Erzurum by time
  1. Tez No: 639731
  2. Yazar: KASIM AKSU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET KÜÇÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu çalışma Erzurum İlinde Sarıçam türü ile yapılan ağaçlandırmaların toprak özellikleri üzerindeki etkisinin zamana göre değişiminin belirlenmesi için yapılmıştır. Bu amaç için 2019 yılında çalışma alanına gidilerek 20 yıllık, 10 yıllık, 5 yıllık sarıçam dikim sahaları ile bitişiklerinde bulunan ağaçlandırma yapılmayan alanlardan örnekleme alanları seçilmiştir. Seçilen bu örnek alanlardan 0-10 cm ve 10-20 cm derinlik kademelerinden toprak örneği alınmıştır. Alınan toprak örneklerinde toprak-tane bileşimi(tekstür), pH, Ec, Toplam kireç, Organik madde, Toplam azot, C/N oranı, Dispersiyon oranı, Erozyon oranı ve Agregat stabilitesi gibi analizler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the effect of the afforestation of the Saricam species in Erzurum province on soil properties over time. For this purpose, by going to the study area in 2019, 20-year, 10-year, 5-year Scotch pine planting areas and the adjacent non-afforestation areas. were selected. Soil samples were taken from 0-10 cm and 10-20 cm depth levels from these selected sample areas. In soil samples taken, analyzes such as soil grain composition (texture), pH, Ec, Total lime, Organic matter, Total nitrogen, C / N ratio, Dispersion rate, erosion rate and aggregate stability were made.