Investigating the role of multi-word expressions in writing proficiency and overall english language proficiency of EFL students at a Turkish university
Çok sözcüklü ifadelerin Türkiye'de bir üniversitede İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen öğrencilerin İngilizce genel yeterlik ve yazma yeterlikleri üzerindeki rolünün incelenmesi
  1. Tez No: 639732
  2. Yazar: METİN TORLAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİLAL PEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak İngilizce Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışmada, çok sözcüklü ifadelerin sıklık değerleri ile İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen öğrencilerinin yazma yeterlik ve genel yeterlik düzeyleri arasındaki ilişki araştırılmıştır. Mevcut korelasyon çalışması, Ankara, Türkiye'de bir devlet üniversitesinin yabancı dil okulundaki 63 öğrenciyle gerçekleştirilmiştir. Öğrenciler tarafından yazılan yazılar toplandıktan sonra, iki aşamalı bir çok sözcüklü ifade belirleme yöntemi uygulanmıştır. Yazılardaki çok sözcüklü ifadeler deneyimli iki değerlendirici tarafından belirlenmiştir ve her bir ifadenin sıklık profili çıkarılmıştır. Sıklık profili değerleri, regresyon analizi için kabul edilecek çok sözcüklü ifadeleri belirlemek için bir referans derlem aracılığıyla elde edilmiştir. Analiz, çok sözcüklü ifadelerin sayıları ve sıklık profillerinin öğrencilerin yazma yeterlik puanlarının anlamlı bir şekilde tahmin edebildiği ortaya koymuştur. Araştırmanın bir diğer bulgusu da çok sözcüklü ifadelerin frekansa dayalı değerleri ile öğrencilerin genel yeterlik puanları arasında herhangi bir ilişki bulunmadığıdır. Çok sözcüklü ifadelerin sıklık profilleriyle yazma yeterliği arasında ilişki gözlemlendiği için bu söz öbeklerinin, İngilizcenin yabancı dil olarak öğretiminde önemli bir rol oynayabileceği ve ders içeriklerine dahil edilmesi gerektiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the current study was to investigate the relationship between frequency values of multi-word expressions (MWEs) and the writing proficiency and overall proficiency of tertiary level English as a Foreign Language (EFL) students. The correlational study was conducted with 63 learners at the school of foreign languages of a state university in Ankara, Turkey. Having collected the essays written by the learners, the researcher applied a two-step item extraction method. After MWEs in the essays were tagged by two experienced raters, frequency-based association strength values were assigned to each phrase. The association strength values were obtained through a reference corpus to determine the MWEs accepted for regression analyses. The results indicated that proportion and mutual information scores of MWEs were significant predictors of the writing proficiency of the learners. Another finding of the study was that no relationship was found between proportion and mutual information scores of MWEs and the overall proficiency of the learners. As MWE frequency measures were predictive of writing proficiency, inclusion of MWEs thoroughly in EFL curricula might be suggested as an implication.