Dioksim türevi Ni(II) ve Pd(II) metal komplekslerin sentezi ve biyolojik aktivitelerinin incelenmesi
Synthesis and examination of dioxime derivative Ni (II) and Pd (II) metal complexes and their biological activities
  1. Tez No: 639766
  2. Yazar: NAMEER MOHANAD DHEYAB DHEYAB
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGE TANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu çalışmada, dikloroglioksim ile 4-isopropil anilin (cumidine) grubunun kondenzasyon reaksiyonu ile vic-dioksim ligandı ve bu ligandın Ni(II) ve Pd(II) kompleksleri sentezlenmiştir. Sentezlenen ligandların ve komplekslerin yapısı, 1H-NMR, 13C-NMR ve FT-IR çalışmaları ile aydınlatılmıştır. Çalışmanın son kısmında sentezlenen, 4-isopropil anilin (cumidine) türevi simetrik dioksim ligandı ve onun Ni+2, Pd+2 komplekslerinin disk diffüzyon yöntemi ve mikrodilüsyon broth metodu kullanılarak in-vitro antibakteriyel etkileri incelenmiştir. Minimum inhibitör konsantrasyon (MİK) değerleri gözle ve spektrofotometrik olarak bulunmuştur. Nazokomiyal enfeksiyon etmeni bir dizi patojen bakteri üzerinde denenen bileşiklerden kompleksler etkisiz yada düşük etki göstermesine rağmen, ligandın özellikle gram pozitif bakterilere karşı kayda değer etki gösterdiği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the vic-dioxime ligand based on the dichloroglioxime compound and its Ni(II) and Pd(II) complexes were synthesized. Structures of synthesized ligands and complexes were illuminated by 1H-NMR, 13C-NMR and FT-IR studies. Synthesized p-isopropyl aniline (cumidine) derivative symmetric dioxime ligand synthesized in the last part of the study and its in-vitro antibacterial effects of Ni + 2, Pd + 2 complexes were investigated using disc diffusion method and microdilution broth method. Minimum inhibitory concentration (MIC) values were found visually and spectrophotometrically. Although complexes from the compounds tested on a number of pathogenic bacteria cause ineffective or low effect of nosocomial infection, Ligand has been found to have significant effect especially against gram positive bacteria.