Yeni ferrosenil-kumarin türevlerinin sentezi ve biyolojik aktivitelerinin incelenmesi
Synthesis and investigation of new ferrocenyl-coumarin derivatives and their biological activities
  1. Tez No: 639769
  2. Yazar: AYSHA HASAN MAHMOOD MAHMOOD
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGE TANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu tez çalışmasında, iki yeni ferrosen bulunduran kumarin türevi bileşikler (FcL1 ve FcL2) sentezlendi ve yapıları IR, UV, 1H NMR, 13C NMR ve kütle spektroskopileri teknikleri ile karakterize edildi. FcL1 ve FcL2 bileşiklerinin DLD-1 ve sağlıklı kolon epitel hücre hattına CCD-18Co karşı sitotoksik ve antiproliferatif etkileri Alamar Blue tekniği kullanılarak araştırıldı. Bileşiğin hücrede lokalizasyonu, floresan mikroskobu ile tespit edildi. FcL1 ve FcL2, DLD-1 hücrelerinin çoğalmasını doza bağlı bir şekilde inhibe edildi, IC50 değerleri sırasıyla 64.3 ve 67.1 µM olarak hesaplandı. In vitro hücre lokalizasyon çalışmaları sonucunda, her iki bileşiğin de hem sitoplazmada hem de hücrenin çekirdeğinde bulunduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Two novel ferrocenes-appended coumarin derivatives (FcL1 and FcL2) were synthesized and characterized by IR, UV, 1H NMR, 13C NMR and mass spectroscopies. Cytotoxic and antiproliferative effects of FcL1 and FcL2 were investigated against metastatic human colorectal carcinoma cell line; DLD-1 and healthy colon epithelium cell line CCD-18Co by using Alamar Blue. Localization of the compound in the cell was detected fluorescence microscope. FcL1 and FcL2 inhibited proliferation of DLD-1 cells in a dose-dependent manner, IC50 values were calculated as 64.3 and 67.1 µM, respectively. As a result of in vitro cell localization studies, both compounds were found to be located in both the cytoplasm and the nucleus of the cell.