Ekonomik, politik ve sosyal yapılaşmanın Hegel ve Marks'ta farklılık gösteren yönleri
The Sides of the economic, political and social alienation showing difference in Hegel and Marks
- Tez No: 63978
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MERAL SAĞIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Sosyoloji, Philosophy, Sociology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÖZET Bir felsefi ve sosyal problem olarak yabancılaşma, ilk kez ondokuzuncu yy. da düşünce yaşamına gitmiştir. Yabancılaşma kavramını sistemli olarak ilk işleyen filozof Hegel'dir. Hegel'de yabancılaşma, kendi dışında hissedilen varlıklarda kaybolmuş, Geistin halini ifade eder. Bu yabancılaşma insanların tümüyle özbilinçlerine kavuştukları, herşeyin Geistten kaynaklandığım anladıkları zaman sona erecektir. Hegel'e göre yabancılaşma, mutlak Geistin kendini dışsallaştırması sürecindeki bir oluşumun ifadesi olarak zorunludur, Gaisttin kendine dönme sürecinde aşılacaktır. öte yandan Marks, insanı onun kendine özgü etkinliklerinden sadece biri olan praxis ile açıklamıştır. Bu kuramda insana, toplumsallığı içinde bakılmıştır. Marks insanın yabancılaşmasının endüstüri toplumunda emeğin değersizleşmesinden kaynaklandığını iddia etmektedir. Bu anlayışa göre yabancılaşma, belli tarihi koşullarda, bireysel ve toplumsal ürünlerin insandan ayrı olarak, onlara hükmeden bir şey haline gelmesidir. Marks'a göre kapitalizimde insan yabancılaşmıştır. İnsanın kendini gerçekleştirmesi için bu yabancılaşmanın aşılması gerekir. Marks'a göre yabancılaşmanın sona ermesi, kapitalizmin sona ermesi ile bağlantılıdır. Aynı zamanda bu yeterli değildir. Komünist bir toplumun yaratılması da gereklidir. Bu çalışmada ilkin, Hegel'in yabancılaşma kuramı ile çağımız insanının içinde bulunduğu durum arasında bir ilgi kurulmasının imkansızlığı açıklık kazanmıştır. İkinci olarak Manc'ın yabancılaşma probleminin gerek sunulmasında gerekse çözümünde tek yanlı ve yetersiz kaldığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Alienation appeared as a philosophical and social problem at the first time in 19.cenlury. Hegel is the first philosopher who sistematiclry examined the concept of“alienation.”In the philosophy of Hegel who was an important person of philosophy history, the Geist has been explained as alienation. According to him, the process of alienation will be ended when human being created his own-personality and the fact that everything occurs from the Geist. Alienation is essential during the extemalization of the absolute Geist and it can be passed off by the absolute Geist. Marx has explained the nature of human being in his theory in terms of the concept of praxis. In this theory society has been taken on centre and human has been individual. Marx claims that the human alienated in the system of Capitalism. If human being wishes to realise himself, he must be liberated from this alienation, If capitalist system disappears, the alienation of human being will finish. But it is not enough. It is necessary to be created a communistic society. At first, it is clear that it is impossible to establish a relation between Hegel's alienation theory and the position of the human of their century. As explained, in Marx theory human has been thought as individual. In my opinion his explanation about alienation and the solution of alination problem they has pointed out isn't a realistic solution. And their thoughts on these subjects are not adequate.