Kalitatif bilgilerin değerlendirilmesinde kullanılan ölçekler ve mukayeseleri
In Appraise of qualitative informations comparisons and scales
  1. Tez No: 63977
  2. Yazar: YAŞAR POLATKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT KARTAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET Bu tez çalışmasında, kalitatif bilgilerin (inanç, tutum ve kanaat gibi) ölçülmesi, bu ölçümlerin yorumlanması ve bunlara uygulanabilecek istatistiksel işlemler hakkında bilgiler verilmeye çalışılmıştır. Çalışmamız dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; ölçme hakkında genel bilgiler anlatılmıştır. İkinci bölümde; ölçeklerin ve ölçmenin tasnifi yapılmıştır. Üçüncü bölümde; inanç, tutum ve kanaatlerin ölçülmesinde kullanılmak üzere geliştirilen özel ölçek türleri ve bunlara uygulanabilecek istatistiksel metodlar ayrıntılı olarak anlatılmıştır. Son bölümde ise; kalitatif bilgileri değerlendirmenin başka bir yolu olan takdir yöntemine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this thesis some information have to be tried to be given, related to the measurement of gualitative information (faith,attitude and thought), assesment of this measurements and statistical operations which can be applied to this studies. This study is composed of four sections. Throught the first section general information about measurement are given. In the second section, the classification of scale and measurement have been made. In the third section, special scale types and statistical method that can be applied to the related studies, which have been develop to be used in measurement of faith, attitude and thought. In the last section, the other way of namely evaluation of gualitative information the method of assesment are considered.