Büyüme hormonu tedavisi alan çocuk hastaların klinik özellikleri
Clinical features of children treated with growth hormone
- Tez No: 639795
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN ESEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada bir üçüncü basamak sağlık merkezinde büyüme hormonu (BH) eksikliği tanısı ile BH tedavisi uygulanan hastaların klinik özelliklerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Endokrinoloji polikliniğinde 01.06.2013-31.12.2018 tarihleri arasında BH tedavisi almış hastaların oksolojik, biyokimyasal, radyolojik bulguları ve tedavi yanıtları geriye dönük olarak incelendi. İzole büyüme hormon eksikliği (İBHE) ve panhipopitüitarizmli hastaların klinik özellikleri karşılaştırıldı. Çalışmaya alınan ortalama yaşı 10,2±4,0 olan 69'u erkek 118 hastanın 78'i (%66,3) İBHE, 14'ü (%11,9) biyoinaktif büyüme hormonu sendromu, 9'u (%7,6) panhipopitüitarizm, 6'sı (%5,1) büyüme hormonu nörosekretuar disfonksiyonu, 6'sı (%5,1) Turner sendromu, 5'i (%4,2) endikasyon dışı nedenler ile büyüme hormonu almışlardı. İBHE olanların ortalama tanı yaşı 10,5±3,9 yıl, panhipopitüarizmli grubun ortalama tanı yaşı 7,8±5,1 yıl saptandı (p=0,136). Tedavi öncesi insülin benzeri büyüme faktörü-1 ve insülin benzeri büyüme faktörü bağlayıcı protein-3 (IGFBP-3) standart sapma skoru (SDS) ortalamaları karşılaştırıldığında panhipopitüitarizmli grupta anlamlı olarak düşük bulundu (sırasıyla p=0,026 ve p=0,002). Panhipopitüitarizmli hastalarımızda klonidin testi zirve yanıt ortalaması anlamlı olarak düşük saptandı (p=0,005). Uzama hızı ortalamaları karşılaştırıldığında panhipopitüitarizmli grupta ilk 2 yılda anlamlı olarak daha fazla saptandı (1.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to investigate the clinical features of patients who received growth hormone (GH) treatment with a diagnosis of GH deficiency (GHD) in a tertiary healthcare service. The clinical features of children treated with GH treatment between 01.06.2013-31.12.2018 in our clinic were retrospectively analyzed. The clinical features of isolated GHD and patients with panhypopituitarism were compared. In total 118 patients (69 boys) with mean age of 10.2±4.0 were included in the study. 78 (66.3%) of patients were treated with GH due to isolated GHD, 14 (11.9%) due to bio-inactive GH syndrome, 9 (7.6%) due to panhypopituitarism, 6 (5.1%) due to GH neurosecretory dysfunction, 6 (5.1%) due to Turner syndrome and 5 (4.2%) due to off-label reasons. The mean age of diagnosis of patients with isolated GHD was 10.5±3.9 years, and for the patient with panhypopituitarism was 7.8±5.1 (p=0.136). Significantly lower levels of serum insülin-like growth factor-1 and insulin-like growth factor binding protein-3 (IGFBP-3) concentrations were determined in the patients with panhypopituitarism (p=0.026 and p=0.002, respectively). The clonidine test peak responses were significantly lower in patients with panhypopituitarism (p=0.005).