Büyüme hormonu tedavisi alan çocuk hastaların klinik ve demografik özellikleri
Clinical and demographic characteristics of pediatric patients with growth hormone treatment
  1. Tez No: 709806
  2. Yazar: FUAT KAPLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH GÜRBÜZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Büyüme Hormonu Tedavisi Alan Çocuk Hastaların Klinik ve Demografik Özellikleri Amaç: Bu çalışmanın amacı boy kısalığı nedeniyle büyüme hormonu tedavisi alan hastaların klinik, demografik özellikleri ve büyüme hormonu tedavisine yanıtlarının değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Endokrinolojisi Bilim Dalı tarafından takipli, 01.01.2010 ile 31.12.2020 tarihleri arasında büyüme hormonu tedavisi başlanan 192 hastanın dosyaları retrospektif olarak incelendi. Hastaların tedavi öncesi ve tedavi sonrası antropometrik verileri, tedaviye yanıtları ve büyüme hormonu tedavisini etkileyen faktörleri incelendi. Bulgular: Çalışmaya 100'ü (%52,1) erkek, 92'si (%47,9) kız toplam 192 hasta alındı. Hastaların ortalama başvuru yaşı 8,91±4,54 yıl iken, tedaviye başlama yaşı ise 10,35±3,96 yıldı. 128'i (%66,7) izole büyüme hormonu eksikliği, 17'si (%8,9) çoğul hipofiz hormonu eksikliği, 30'u (%15,6) Turner sendromu, 17'si (%8,9) diğer olarak tanı aldı. Tedavi öncesi ortalama boy SDS -3,53±1,34, izlem süresi 4,51±3,15 yıl, tedavi süresi ise 2,81±2,22 yıl idi. Toplam 192 hastanın 63' ü final boyuna ulaşmış olup, ortalama final boyu 149,89±15,7 cm, ortalama final boy SDS ise -2,16±1,51 olduğu saptandı. Final boyuna ortalama ulaşma yaşı ise 15,52±2,57 yıl idi. Sonuç: Tedaviye başlama yaşının, tedavinin birinci yıl ve üçüncü yıl boy SDS üzerine etkili varken, final boy ile anlamlı bir ilişkisi saptanmamıştır. Tedavi öncesi boy SDS değerinin tedavinin birinci, ikinci, üçüncü yılı ve final boy SDS değerleri ile ilişki olduğu bulunmuştur. Ayrıca büyüme hormonu başlangıç dozu ile tedavinin birinci yılı boy SDS ve final boy SDS arasında da ilişki mevcuttur. Final boy SDS değerini etkileyen faktörler; başvuru boy SDS, başvuru vücut ağırlığı SDS, tedavi öncesi kemik yaşı, tedavi öncesi boy SDS, büyüme hormonu başlangıç dozu ve tedavinin birinci yılındaki uzama olduğu kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Clinical And Demographic Characteristics of Pediatric Patients With Growth Hormone Treatment Objective: The aim of this study was to evaluate the clinical, demographic characteristics, and response to growth hormone treatment of patients with growth hormone therapy for short stature. Material and Methods: The file records of 192 patients, who were followed up by Çukurova University Faculty of Medicine, Department of Pediatric Endocrinology and onset of growth hormone therapy between 01.01.2010 and 31.12.2020, were analyzed retrospectively. Anthropometric data of the patients, response to treatment, and factors affecting growth hormone treatment were analyzed. Results: A total of 192 patients, 100 (52.1%) male, and 92 (47.9%) female, were included in the study. The mean age at presentation was 8.91±4.54 years, and the mean age at onset of treatment was 10.35±3.96 years. 128 (66.7%) had isolated growth hormone deficiency, 17 (8.9%) multiple pituitary hormone deficiency, 30 (15.6%) Turner syndrome, 17 (8%) 9) had other was diagnosed. The mean height SDS before treatment was -3.53±1.34, follow-up time was 4.51±3.15 years, and treatment duration was 2.81±2.22 years. 63 of 192 patients reached the final height, and the mean final height was 149.89±15.7 cm, and the mean final height SDS was -2.16±1.51. The mean age at the final height was 15.52±2.57 years. Conclusion: While the age of onset of treatment was effective on height SDS in the first and third years of treatment, no significant relationship was found with final height. It was found that the pre-treatment height SDS value was correlated with the first, second, third year, and final height SDS values of the treatment. There is also a relationship between the initial dose of growth hormone and height SDS in the first year of treatment and final height SDS. The affecting factors of the final height SDS value were admission height SDS, admission body weight SDS, pre-treatment bone age, pre-treatment height SDS, the initial dose of growth hormone, and growth velocity in the first year of treatment.