Gelir dağılımının gelir vergisi politikasıyla düzeltilmesi ve Türkiye örneği
Rehabilition of income distribution by means of income tax policies and case of Turkey
- Tez No: 63980
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
ÖZET Bu tezde, Türkiye'de gelir dağılımı ve gelir dağılımında zaman içerisinde meydana gelen değişmeler, gelir vergisi politikası ile ilişkisi içinde analiz edilmeye çalışılmıştır. Bu amaçla ilk olarak, gelir dağılımının, çeşitli gelir dağılımı türlerinin, gelir dağılımını belirleyen etkenlerin, makroekonomik gelir dağılımı modellerinin ve devletin gelir dağılımına müdahale araçlarının teorik analizi yapılmıştır. Arkasından modern vergi sistemlerinin temel vergisi olan gelir vergisinin, gelir dağılımının düzeltilmesinde etkili olan teknikleri ile bu tekniklerin başarıya ulaşması için alınması gereken önlemler açıklanmıştır. Daha sonra ülkemizde yapılan gelir dağılımı araştırma sonuçlarından hareketle gelir dağılımının yapısı ve gelir dağılımında zaman içinde ortaya çıkan gelişmeler ortaya konulmuştur. Ülkemizde gelir dağılımı oldukça bozuktur ve yıllar itibariyle herhangi bir düzelme de görülmemektedir. Araştırma sonucunda ülkemizde gelir dağılımının düzeltilmesinde gelir vergisi tekniklerinden yararlanılmadığı, gelir vergisi sisteminin, yapılan sık değişiklikler sonucu kendisinden beklenen gelir dağılımını düzeltme fonksiyonunu yerine getiremediği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this dissertation, the distribution of income and the changes in the distribution on income in Turkey, have been analysed in relation with the income tax policy. Firstly, income distribution, the types of income distribution, the factors determining income distribution, the models of income distribution and the means of state intervention to the income distribution have been examined. After that, the techniques -applied to the rehabilitations of income distribution- of income tax which is the basis of modern tax systems and the measures required for the achievement of those techniques, have been studied in detail. With respect to the results of income distribution researches in Turkey, the structure of income distribution and the changes in the structures of income distribution in time,.have been discussed. The distribution of income in Turkey has had acute problems so far. We find out at the end of the study that, it has not resorted to the income tax to rehabilitate the income distribution in Turkey; that the frequent changes in the structure of income tax system has played a“dysfunctional role ”in the rehabilitation of income distribution in Turkey.