Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin üniter yapısının oluşumu ve dayandığı anayasal ilkeler
The establishment of unitary structure of Turkish Republic and related contitutional rules
  1. Tez No: 63981
  2. Yazar: TACETTİN ŞEKER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM SUBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
ÖZET Ulus bütünlüğü ve bölünmezliğine dayalı bir devlet modeli benimsemiş olan Türkiye Cumhuriyetini“milli devlet”olarak tanımlamak mümkündür. Millet olarak teşkilatlanmış Türkiye Cumhuriyetinin, devlet yapısı hukuksal anlamda üniter devlettir. Üniter yapı milli devlet olmanın zaruri bir sonucudur. Milli devlet ilkesini ve üniter devlet yapısını benimseyen Türkiye Cumhuriyetinin bu şekilde yapılanması tarihi süreç içerisinde ekonomik, sosyal ve siyasal alanda yaşanan hadiselerin bir sonucudur. Bu sonucun başlangıcını Osmanlı Devletinde değişim rüzgarlarının yaşandığı 19.yüzyıla götürmek mümkündür. Aynı dönemde Batıda oluşmaya başlayan milli devletlerin, ideal devlet tipi olarak ortaya çıkması bu yapılanmayı etkileyen başka bir faktördür. 1982 Anayasasının 3. maddesinde,“Türkiye Devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür”hükmüne yer verilmiştir. Milli devlet ilkesinin bir ifadesi olarak tezahür eden bu maddenin paralelinde 6. madde de devletin içeride ve dışarıda en yüksek otoritesini ve hükümranlık hakkım ifade eden“egemenlik”kavramı düzenlenmiştir.“Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir”hükmü ile egemenliğin sahibi belirlenmiştir. Milli devlette ülke, milletle, egemenlikle ve devletle bütünleşmiştir. Milli devlet olmanın koşullarından biride 1982 Anayasasının 66. maddesinde yeralmıştır. Buna göre“ Türk Devletine vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkes Türktür”VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT İt İs possible to define Turkish Republic which adapt a model that depend on unity and indivisible of a nation as a“national state”. State structure of Turkish Republic which organised as a nation is a unitary state in the context of low Structuring of Turkish Republic as a national and unitary state is the result of economical, social and political events met in the historical process. It is possible to take this beginning of and to the 19 th. Century in which winds of change was seen. Another factor that affect this structuring was to be seen newly established national states as a prototype of ideal states. It is stated in the 3 rd. article of 1982 Constitution that“The Turkish State, with its territory and nation, is an indivisible entity”. Parallel with this article which emerge as a statement of national state principle, in the 6 th. article,“sovereignty”concept that state authority and power of state internally and externally is established. By the provision“sovereignty is vested in the nation without reservation or condition”owner of sovereignty is stated in the national state country is integrated with nation, sovereignty and state one condition of being national state is established in the 66 th. article of 1982 constitution. According to this article,“ Everyone bound to the Turkish state through the bound of citizenship is a Turk.”VII