Akut ST segment yükselmeli miyokard infarktüsünde total oklüzyon paterninin hastane içi ve uzun dönem klinik sonlanımlarına etkisi
Effect of total occlusion patern on inhospital and long-term clinical outcomes in acute ST segment elevated myocard infarction
  1. Tez No: 639816
  2. Yazar: YUSUF OFLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CAN YÜCEL KARABAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı hastanemize STEMI ile başvuran hastalarda total oklüzyon paterninin hastane içi no-reflow gelişimi ve uzun dönem mortalite ile ilişkisini saptamaktır. Yöntem: Tek merkezli ve retrospektif bir çalışma olarak dizayn edilen çalışmamızda, Mart 2017 ile Şubat 2019 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi acil servisine iskemik semptomlar ile başvuru sonrası akut koroner sendrom tanısı ile hastaneye yatışı yapılan 18 yaş ve üzeri hastalardan, elektrokardiyografisinde en az iki komşu derivasyonda ≥1 mm ısrarcı ST segment yükselmesi ve resiprokal ST çökmesi olan 1541 hasta alınmıştır.Koroner anjiosu yapılan hastalar total oklüzyon paternine göre 4 gruba ayrıldı. Çalışmamızda sonlanım noktası olarak hastane içinde no-reflow gelişimi ve uzun dönem takipte tüm nedenli ölüm olarak berlirlenmiştir. Bulgular: Çalışmamızda hastane içinde no-reflow oranının %10 (153 hasta), uzun dönem takipte (median 19 aylık) ölüm oranının %7 (98 hasta) olduğu saptandı. no-reflow ile aday prediktörler arasındaki ilişkiyi değerlendirmek için Lojistik regresyon analizinde no-reflow ile tiplerinden subtotal oklüzyon arasında anlamlı ilişki izlendi.(OR; 0.175 , %95 GA 0.060–0.505 , p değeri:0.0016 ). Ayrıca no-reflow ile yaş ve total iskemi süresi arasında da anlamlı bir ilişki izlendi.(OR;1.903 , %95GA 1.18-3.046 ve OR;1.091 , %95GA 1.029-1.156) Uzun dönem ölüm ile aday prediktörler arasındaki ilişkiyi değerlendirmek için Cox orantısal hazard regresyon analizinde total oklüzyon tipleri ile uzun dönem mortalite arasında anlamlı bir ilişki izlenmedi. (HR; 0.881 , %95 GA; 0.368–2.106, p değeri:0.5711). Uzun dönem mortalitenin bağımsız prediktörleri arasından yaş, iskemi süresi ve MI öyküsü arasında anlamlı bir ilişki izlendi.(HR; 2.47, %95GA 1.606-4.699 , HR; 1.082 , %95GA 1.026-1.140 ve HR;2.752 %95GA 1.366-5.545) Sonuç: STEMI ile başvuran hastalarda total oklüzyon paterninin hastane içindeki no-reflow fenomeni ile ilişkili olduğu ancak uzun dönem mortalite ile ilişkisinin olmadığını saptadık.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of our study is to determine the relationship between the total occlusion pattern and in hospital no-reflow development and long-term mortality in patient admitted to our hospital with STEMI. Method: This study was designed as a single center cross-sectional study. Study population was chosen from patients older than 18 years old who admitted to emergency department of Dr Siyami Ersek Thoracic and Cardiovascular Surgery Training and Research Hospital between march 2017 and february 2019 with symptoms suggesting myocardial ischemia who diagnosed as STEMI 1541 patients met these criteria and were enrolled to the study. Primary end points include no-reflow development after PCI and long term death. Results: In the study, it was found that the no-reflow rate in the hospital was 10% (153 patients), and the mortality rate in the long-term follow up (median 19 months) was 7% (98 patients). In order to evaluate the relationship between no-reflow and subtotal occlusion in logistic regression analysis.(OR;0.175, 95% Cl;0,060–0,505, p value;0.0016 ). In addition, there was a significant relationship between no-reflow and age and total ischemia time. (OR;1.903, 95% Cl;1.18-3.046 and OR;1.091, 95% Cl;1.029-1.156) To evaluate the relationship between long-term mortality and candidate predictors, there was no significant relationship between total occlusion types and long-term mortality in Cox proportional hazard regression analysis. (HR;0.881, 95% Cl;0.368–2.106 p value;0.5711). Among the independent predictors of long-term mortality, a significant relationship was observed between age, duration of ischemia and previous MI.(HR;2.47, 95% Cl;1.606-4.699, HR;1.082, 95% Cl;1.026-1.140 and HR;2.752 95% Cl;1.366-5.545)