Characterization of novel ciliary gene TMEM145
Yeni bir silya geni olan TMEM145 in karakterizasyonu
  1. Tez No: 639828
  2. Yazar: MUSTAFA SAMET PİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OKTAY İSMAİL KAPLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Genetik, Biology, Genetics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Abdullah Gül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Silya ve flagella çoğu organizmada bulunan, mikrotübül yapılı, yüksek korunumlu hücresel bir yapıdır. Bunlar, protozoalarda hareket sağlamadan, çok hücreli canlılarda sinyal iletimine kadar bir çok fonksiyona sahiptir. Silyanın yapısında veya fonksiyonunda meydana gelen bozulmalar insanlarda silyopati denilen çeşitli hastalıklara sebep olur. Silyada meydana gelen bu bozukluklar silya genlerinde veya silya fonksiyonunu etkileyen silya geni olmayan genlerde meydana gelen mutasyonlardan kaynaklanır. Bu yüzden silyopatilerin moleküler temelini ortaya çıkarmaya yardımcı olacak yeni silya genleri keşfetmeye ihtiyaç vardır. GPCR proteini olan, insan TMEM145 geninin ortoloğu olan ve Caenorhabditis elegans'ta bulunan C15A7.2 genini silya geni olarak tanımladık. C15A7.2 geni tarafından kodlanan TMEM-145 proteinin fonksiyonunu araştırdık ve C15A7.2 mutantlarda intraflagellar transport sisteminin hızının yavaşladığını bulduk. Ne tekli, ne de çeşitli çiftli mutantlarda herhangi bir yapısal bozukluk gözlemlemedik. Bu da TMEM-145'in silya yapımında görev almadığını gösteriyor. Silyada bulunan bu genin tam fonksiyonunu öğrenmek için ilave analizler yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Cilia and flagella are highly conserved, microtubule based cellular structures which are found in most of the organisms. They have variety of functions from enabling movement in protozoa to signal transduction in multi cellular organisms. Defects in the structure or the function of cilia in human cause a broad range of diseases called ciliopathies. These defects in cilia are caused by mutations on ciliary genes and some non-ciliary genes that affect function of cilia. Therefore, there is a constant need for new ciliary genes to be identified which may help reveal the molecular basis of ciliopathies. We have identified C15A7.2, a GPCR protein in Caenorhabditis elegans as a ciliary gene which is an ortholog of human TMEM145 gene. We have investigated the function of C15A7.2 encoding protein TMEM-145 and found decrease in the speed of intraflagellar transport system in C15A7.2 mutant. We have not observed any structural defect in neither single nor various double mutants, implying that TMEM-145 is not required for ciliogenesis. Having localized exclusively in cilia, TMEM-145 is required to be further investigated.