Boşanmanın gencin kişiliğine etkisi
The Effect off the divorce on the personality of a young person
  1. Tez No: 63985
  2. Yazar: BAHATTİN KARAOĞLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK KOCACIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
ÖZET Sosyal Bilimlerin ve dinamik psikiyatrinin ortaya koyduğu gibi toplumun etkisinde olan ailenin ve aile tipinin gencin kişiliğinin oluşmasında gencin sosyalizasyonuna bağlı önemli etkisi vardır. Gencin kişiliğini etkileyen ailesel ve çevresel bazı sorunları keşfetmek yoluyla gence yapıcı, yaratıcı ve başarılı olma gibi özellikleri kazandırmak mümkündür. Yine bu yolla gençliği yetiştirme plan ve politikalarını da etkileyebiliriz. Bu amaçla gerçekleştirilen çalışmamızda gençlerin nitelikleri (yaş, cinsiyet, eğitim, çalışma) ailenin nitelikleri (aile reislerinin doğum yerleri, cinsiyetleri, çalışma ve öğrenim durumları), gencin sorunları (boşanma sonrası yaşadığı ortamı değerlendirmesi, ana babalarına bakış açılan kötü alışkanlıkları ve fiziki hastalıkları olup olmaması) ve aile sorunları (en genel anlamda boşanma) ile kişilik boyutları, arasında (psikotisizm, nörotisizm, içedönüklük-dışa- dönüklük) ilişki olup olmadığı araştırılmıştır. Bu doğrultuda aşağıdaki bulgular elde edilmiştir. a) Aile yapısıyla (geniş-çekirdek) gencin kişilik boyutları arasında ilişki görülmüştür. Bu ilişki çekirdek ailelerde yaşayan gençlerin kişilik boyutlarının geniş ailelerde yaşayan gençlerin kişilik boyutlarına göre daha olumlu olduğu doğrultusundadır. b) Ailenin nitelikleriyle (eğitim, yaşama standardı ) gençlerin kişilik boyutları arasında ilişki gözlenmiştir. Bu ilişkinin eğitim ve yaşama standardı yüksek olan ailelerde yaşayan gençlerin alt toplumsal ekonomik düzeyde bulunan ailelerde yaşayan gençlere göre daha olumlu olduğu gözlenmiştir. c) Gençlik çağı eğitim ve öğrenim çağı olduğundan bu çağda gençlerin çalışma hayatına atılması eğitimin kişiliğe etkisi gözönüne alınacak olursa bir olumsuzluk gibi durmaktadır. Ancak özellikle kızlar için daha çok olumsuzluk gibi duran bu durumun gençlerin kişilik boyutları üzerinde etkisinin olmadığı görülmüştür. d) Gence ait sorunlarla (yaşadığı ortama bakış açısı, kötü alışkanlıkları, fiziki hastalıkları olup olmaması ile ana babalarını değerlendirme durumları) kişilik boyutları arasında bağıntı vardır. Bu bağıntı olumsuz öğrenim ve yaşam koşullan, fiziki hastalıklar ve kötü alışkanlıklar vs. nedeniyle kişilik boyutlarındaki bozuklukların fazla olacağı beklentisiyle uyumlu bulun muştur. Bu araştırmada gençlerin çalışma hayatına atılmalarının kişilik boyutlarını olumsuz yönde etkileyeceği varsayımının dışında tüm varsayımlarımız deneysel bulgularla doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The fact put out by social sciences and dynamic psychiatry that the family which is mostly under the effect of the society lived in has got an important influence on the forma tion of the personality of the young. The type of the family lived in and its characteristics have got an important effect on the young to become social. It is useful to discover some problems in the environment and families that effect the personality of the youth, and to put these problems out so that they can bear their responsibilities success, fully and be come creative, constructive and unifier for the youth is our future. In this way it will be possible to open the way it will be possible to open the way towards the new services that will be improved, putting out the policies and plans in connection with bringing up the youth. In this study the qualities of the young persons (age, sex, education, work and self - confidence), and of the family (birth places of the heads of the families, their sex, educa tion, life and working conditions), the problems of the young (their living conditions, parents and whether they have bad habits, physical sicknesses) and their family problems (like as divorce), their independent variablenesses effect on the dependent variablenesses (like as psychoticism neuroticism and extroversion which constitute the personal dimen sions of the youth persons) of the research are listed as follows. a) It is expected that there is a relation between the family structure and the perso nal dimensions of the youth ones. It is supposed that the appearance of the seed family to have a more modern insight in comparison with the wide family can effect the personel dimensions of the youth in a good way. b) It is expected that there is a relation between the qualities of the family and personal dimensions of the young. This expectation is in line with the thought that the personal disordernesses in the families which are in a good position in terms of richness, education and living standards are less than those of the families in bad conditions. c) It is thought that the characteristics of the young ones can effect their personal dimensions. This thought is negative from the angle of age, sex and working conditions for the ages of the young ones who are chosen as an example group reached a dangerous period, and most of them were girls not boys. d) The existence of a relation between the problems of the young ones and their personel dimensions is expected. This expenctation is in line with the thought that the personal disordernesses are more in the young persons who are not happy because of their living conditions and because they have ilnesses and bad habits and evaluate their parents negatively. In this study realized within six months, we have reached some results which back up all our hypotheses except for dhe hypothesis that the working conditions of the young ones can negatively effect their personal dimensions. vn